TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yahya Kemal Beyatlı'nın Doğumunun 138. Yıldönümü Münasebetiyle Anma Programı Düzenlendi

Yahya Kemal Beyatlı'nın Doğumunun 138. Yıldönümü Münasebetiyle Anma Programı Düzenlendi

Edebiyatımızın ulu çınarlarından şair, yazar, milletvekili ve büyükelçi Yahya Kemal Beyatlı doğumunun 138. yıldönümü münasebetiyle, Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi'nde Anma Programı düzenlendi.

Programa Vali Aziz Yıldırım'ın yanı sıra, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Vali Yardımcısı Asalet Karabulut, Muratlı Kaymakamı Bülent Uygur, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ahmet Çetin, kurum müdürleri, Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hocaoğlu, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımız'ın okunmasıyla başladı.

Ardından açılış konuşmasını Tekirdağ Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu yaptı. Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hasan Kaya yaptı.

Akademisyen Kaya konuşmasında şu ifadeler yer verdi; "Bugün Türk büyük şairi Yahya Kemal Beyatlı'yı anmak üzere toplandık. Yolu Tekirdağımızla kesişen Kemallerden biridir Yahya Kemal. Bugün onun aziz hatırasını yad etmek üzere bir aradayız.

Türk Edebiyatının büyük şairi Yahya Kemal, 138 yıl önce bugün 1884 yılında o gün Osmanlı toprağı olan Üsküp'te dünyaya geldi.

Asıl adi Ahmed Âgah'tır. Soyu III. Mustafa dönemi Rumeli sancakbeyi Şehsüvar Paşa'ya dayanır ki Beyatlı soyadı da Şehsüvar kelimesinin Türkçe karşılığıdır. İlk tahsilini Üsküp'te almış, ardından Üsküp İdadisine başlamıştır. Selanik'e taşınmalarının ardından bir müddet Selanik İdadisine devam ettiyse de annesinin ölümü üzerine Üsküp'e dönmüşlerdir. Yahya Kemal'in ortaöğrenimi ailevi sebeplerle kesintiye uğramış ailesi onu İstanbul'a göndermiştir. Bu sırada Paris'e gitmiş ve orada eğitim almıştır. Paris'te bulunduğu yıllarda Avrupa'yı gezmiş, Londra'da bulunmuş, Avrupa'nın siyasi hareketlerinden etkilenmiştir. İstanbul'da çeşitli kurumlarda Bati Edebiyatı ve Türk Edebiyatı dersleri verdi. 1922'de Lozan barış müzakerelerine müşavir delege olarak katıldı.

Yurda döndüğünde II. Dönem milletvekili olarak meclise girdi. Varşova, Madrid ve Lizbon'da orta elçi olarak görev yaptı. 1933'te yurda döndü. Yozgat milletvekili oldu. Ardından iki dönem Tekirdağ milletvekilliği yaptı.

1942'de İstanbul milletvekili oldu. Yeni kurulan Pakistan'a ilk büyükelçi oldu. 1949'da emekli olarak yurda döndü. Tedavi için birkaç kez Paris'e gitti. 1 Kasım 1958'de Cerrahpaşa Hastanesinde hayata gözlerini yumdu. Mezarı Rumeli Kabristanındadır.

"İnsan âlemde hayal ettiği müddetçe yaşar" diyen, Tekirdağ'ımızın önemli değerlerinden biri olan büyük şair Yahya Kemal Beyatlı'yı rahmet ve özlemle anıyoruz.

Bu vesileyle Tekirdağ'la yolları kesişmiş Türk büyüklerini de saygı ve rahmetle anıyoruz."

Konuşmaların ardından Yahya Kemal Beyatlı Güzel Sanatlar Lisesi 12/A sınıfı öğrencisi Şevval Eren "Süleymaniye'de Bayram Sabahı" adlı şiiri okudu.

Devamında Yahya Kemal Beyatlı'nın Aşiyan Mezarlığındaki kabir ziyareti sırasında çekilen video izlendi.

Ardından Yahya Kemal Beyatlı Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenlerinin çalıştırdığı Türk Müzik Topluluğunun Yahya Kemal Beyatlı'nın şiirlerinden bestelenen eserlerin yer aldığı konseri izlendi.

Ardından Vali Yıldırım ve protokol üyeleri, Yahya Kemal Beyatlı'nın şiirlerinden oluşan sergiyi  ve Yahya Kemal Beyatlı konulu kitap sergisini gezdi.

02-12-202202-12-202202-12-202202-12-202202-12-2022

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 0 282 261 20 11 / 0 282 261 20 77 /0 282 261 08 36 / 0 282 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.