TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın Aziz Yıldırım ve Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Nazif Yılmaz, 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı'nın İlk Ders Zilini Çaldı

Valimiz Sayın Aziz Yıldırım ve Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Nazif Yılmaz, 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı'nın İlk Ders Zilini Çaldı

Valimiz Sayın Aziz Yıldırım, Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Nazif Yılmaz, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Muratlı Kaymakamı Bülent Uygur, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ahmet Çetin, İl Emniyet Müdür V. Fatih Bozboyacı, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ersan Ulusan, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Ülkü Uslu ve öğrenci velilerinin katılımıyla  2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı 1. Kanaat Dönemi açılışı Muratlı ilçemiz Şehit Erdoğan Erişik İlkokulu'nda gerçekleştirildi.

Açılış, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla başladı.

İstiklal Marşımız'ın okunmasının ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Ersan Ulusan  604 okulda 204 bin 564 öğrencinin ders başı yapacağını belirterek, yeni eğitim ve öğretim yılının öğrenci ile öğretmenler için hayırlı olmasını diledi.

Ardından konuşan Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz; "Bugün Türkiyemiz'de bütün okullarımızda burada gördüğümüz gibi, öğrencilenimizle, öğretmenlerimizle güzel bir heyecanı yaşamak için yine rahmetli ve bereketli bir gündeyiz. Muratlı ilçesinde Sevindikli Mahallesi'nde sizlerle birlikte olmamdan dolayı bahtiyarlığımı ifade etmek isterim. Değerli yavrularımız, sevgili velilerimiz aslında bugünün en güzel günü sizin gününüz, ayrıca öğretmenlerimizin. Çünkü bir insanın hayatında yapacağı en güzel şey diğer insanlara faydalı olmak ve onlara bilgiyi irfanı erdemi ve hikmeti taşımaktır. Bu okulumuzda yavrularımız eğitim gördüğü süre içerisinde öğretmenlerimizden az önce ifade ettiğim bu değerleri ve ilmi öğrenecekler. Hem kendi hayatlarına hem de ülkemizin geleceğine kendilerini hazırlayacaklar. Ama sizler onları her gün aynı heyecanla gün ve gün bir adım daha ileri gitmek için çaba sarf ederek geleceğe hazırlayacaksınız. Tabi burada öncelikli görev meslektaşlarımıza düşüyor. Bugün Milli Eğitim Bakanlığı olarak 19 milyona yakın öğrencimiz ile, bir milyon iki yüz bine yakın öğretmenimiz ile resmi ve özel okullarımızda büyük bir eğitim mücadelesi verilmektedir.

Sevgili yavrularımız, sizin ilim yolculuğunuz bugün başlar ama bir ömür boyu devam eder. Çünkü bizim kültürümüz beşikten mezara kadar ilim öğrenme kültürü şeklindedir. Dolayısı ile okumanın sınırı yoktur. Elbette bir meslek edineceksiniz ama bu meslekle beraber okuma hayatımızda hiçbir zaman bitmeyecek. Şu da bir gerçektir sevgili yavrularım; biz okurken sadece kitabı okumayacağız, içinde yaşadığımız evreni de toplumu da insanlığı da okuyacağız. Bugün bizim insanlığımızın neye ihtiyacı varsa onu daha çok nesillere taşıma gayreti içerisinde olacağız. Şu bir gerçektir ki; hikmetsiz, irfansız ilim insanlığa sadece kurtuluş getirmemektedir. Onun için ülkemizde, Balkan coğrafyasında Anadolu irfanının bizim nesillerimizi ne kadar erdemli bir noktaya getirdiğini görmekteyiz. Onun için öğretmenlerimizden isteğim, çocuklarımızın sadece zihinlerini değil gönül eğitimlerini de dikkate almak. Onlara iyilik yapmayı, insanlara faydalı olmayı bilgi öğrenmek kadar, bilginin asıl amacının da bu olduğunu insanlara öğretmek gerekir.

Bu duygu ve düşüncelerle, emeği geçen öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Velilerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılımız hayırlı olsun." dedi.

Ardından konuşan Vali Yıldırım; Eğitim, bireylerin çağın gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, vicdanlı, dürüst ve ahlaklı bireyler olarak yetişmesinde, toplum içindeki yetenekli bireylerin keşfedilmesinde rol oynayan bir süreçtir. Bireylerin iyi bir insan, iyi bir vatandaş ve iyi bir meslek sahibi olması eğitim sayesindedir.

Bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır. İnsan kaynağını en iyi şekilde eğiten ve yetiştiren ülkelerin gelişmişlik ve sosyal refah bakımından en ön sıralarda yer aldığını görmekteyiz.

Milletler arasındaki medeniyet yarışında milletleri öne çıkaran ve lider yapan en önemli unsur eğitimli insan kaynağıdır. İnsan kaynağının nitelikli hale getirilmesinde, ahlak ve zekâ bakımından olgunlaşmasında eğitim vazgeçilmez bir öneme sahiptir.

Bunun yanında milli bilinç ve kültürün korunması ve yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması bu sayede Devletimizin devamlılığının sağlanması eğitim yolu ile olmaktadır.

Devletimiz, çocuklarımızın en iyi şekilde eğitim alabilmesi için gerekli çalışmaları yapmaktadır. Yeni okullar açmak, yeni okulların açılması için hayırseverlerle protokol yapmak, spor salonları, tasarım beceri atölyeleri ve kütüphaneler kurmak, ders kitabı ve yardımcı kitapları dağıtmak bu amaç doğrultusunda yaptığımız çalışmalardır.

Bununla birlikte okul idarecilerine, öğretmenlere ve velilere de önemli görevler düşmektedir.

Değerli okul idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz;

Çocuklarımız, sizlere emanettir. Bu emanete sahip çıkacağınıza ve çocuklarımızın iyi bir eğitim alması için elinizden gelen gayreti göstereceğinize inancım tamdır.

Bilimi ve öğrenmeyi seven, vatanına, milletine, maneviyatına bağlı, sorgulayan, okuyan, eleştirel düşünebilen, sorun odaklı değil çözüm odaklı, araştırmacı ve yaratıcı bireyler yetiştirmeniz sizden beklentimizdir.

Öğrencilerimizin içindeki cevheri sizler keşfedeceksiniz. Sizlerin öğrencilerle ilgilenip zamanında gerekli yerlere yönlendirmesi onların geleceğini etkileyecektir.

Sevgili aileler, sizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Öncelikle çocuklarımıza tavır ve davranışlarınızla örnek olmalısınız. Onlarla ilgilenerek güzel ve faydalı vakit geçirmeye özen göstermelisiniz. Psikoloji alanında yapılan araştırmalara göre pek çok davranışımızın temelleri çocukluk çağında atılıyor. Çocukluk çağında yaşadıklarımız, gördüklerimiz, öğrendiklerimiz geleceğimizi çok fazla etkiliyor.

İyi bir ailede yetişen çocuklar, mutlu, huzurlu, başarılı olur. Sizler, bugünkü davranışınızla, aile ilişkilerinizle çocuklarımızın iç dünyasında büyük izler bırakıyorsunuz ve çocuklarımızın geleceği bu izlere göre şekilleniyor.

Sevgili çocuklar, sizler bu ülkenin geleceğini inşa edeceksiniz. Ülkemizin, milletimizin, refahını, gelişmişliğini inşa edecek olan sizlersiniz. Bu sorumluluğu yerine getirebilmek için kendinizi çok iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Bunun için çok okuyun; bilimi, öğrenmeyi sevin. Derslerinizi ertelemeden zamanında ve düzenli olarak çalışın. Sevdiğiniz bir sporla veya hobi ile ilgilenin.

Bu vesileyle, 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı'nın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Konuşmaların ardından Vali Yıldırım ve Bakan Yardımcısı Yılmaz ilk ders zilini çaldı.

Ardından Vali Yıldırım, Bakan Yardımcısı Yılmaz ve protokol üyeleri, sınıfı gezerek öğretmen ve öğrencilere sohbet etti ve yeni eğitim-öğretim döneminde başarılar diledi.

Daha sonra Vali Yıldırım ve protokol üyeleri öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

12-09-202212-09-202212-09-202212-09-202212-09-202212-09-202212-09-202212-09-202212-09-202212-09-202212-09-202212-09-202212-09-202212-09-202212-09-202212-09-202212-09-202212-09-202212-09-2022

 

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 0 282 261 20 11 / 0 282 261 20 77 /0 282 261 08 36 / 0 282 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.