TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Aziz Yıldırım Süleymanpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerini Kabul Etti

Vali Aziz Yıldırım Süleymanpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerini Kabul Etti

Süleymanpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih Kulübü öğrencilerinin  -öğretmenleri rehberliğinde hazırladığı ve editörlüğünü okulun Tarih Öğretmeni Cüneyt Özvardarlı'nın yaptığı "Mevkif-i Tevarih / Chronicles Station" isimli derginin ikinci sayısı yayımlandı.

Vali Aziz Yıldırım derginin tanıtımın yapılması ve öğretmen öğrencileri tebrik etmek maksadıyla dergiyi hazırlayan öğrencileri ve öğretmenlerini Valilik Toplantı Salonu'nda kabul etti. Kabulde İl Milli Eğitim Müdürümüz Ersan Ulusan ve Süleymanpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Abdullah Şenol hazır Bulundu

Vali Yıldırım'a Mevkif-i Tevarih adlı dergi taktim edildi; Vali Yıldırım, derginin hazırlanmasında emeği geçen öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

İlk sayısı "Durak-1 : Tekirdağ" adıyla yayımlanan derginin ikinci sayısı "Durak-2 : Özel Günler" adını taşıyor. Üç dilde yayımlanan derginin dikkat çektiği "Özel Günler" ise; bu yıl içinde birbiriyle kesişen tarihî önemdeki üç olayın yıldönümü... Bunlar; Mevlid Kandili, Cumhuriyetin İlanı'nın Hicrî 100. Yıldönümü ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Açılışı'nın Miladî 100. Yıldönümü. Dikkat çekilen yıldönümleri kesişimi dergi tarafından "güzel ve sırlı bir tevafuk" olarak nitelenmişdir.

Kendilerini İmam Hatip Lisesi'nin kıymetli bir ferdi olarak bildiğimiz TBMM Başkanı Prof. Dr. Sayın Mustafa Şentop; derginin ikinci sayısının yayımında himayelerini esirgememiş ve öğrencilerin bu gayretli çalışmasını bir "Önsöz" yazısı ile desteklemiş ve kıymetlendirmişdir.

Hakkı Tarık Us Süreli Yayınlar Koleksiyonu'ndan istifade ederek dergiyi hazırlayan Tarih Kulübü öğrencileri; Cumhuriyet ilanının ilk beş yılına ait gazeteleri inceleyerek Türkiye'de daha önce yapılmamış bir çalışma ortaya koymuşlardır.

SPAİHL Okul Müdürü Abdullah Şenol Mevkif-i Tevarih Dergisi'ni; öğrencilere tarih bilinci kazandırması ve okulun Sosyal Bilimler yönünü temsil etmesi bakımından önemli ve anlamlı bulduğunu ifade etmiştir.

Editör yazısında derginin müstakbel 3.sayısına atfen;  -"Durak-3'te buluşmak üzere!" denilmiş. Buna karşılık TBMM Başkanı Prof. Dr. Sayın Mustafa Şentop ise yazdığı "Önsöz"de ; Durak-3'ten kalkacak derginin gideceği adresi göstermiştir :  -"Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa!".

"Mevkif-i Tevarih / Chronicles Station" isimli dergiye internet ortamında www.mevkif-itevarih.com  ve www.chroniclesstation.com adreslerinden ulaşılmaktadır.

21-01-202121-01-202121-01-2021

 

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 0 282 261 20 11 / 0 282 261 20 77 /0 282 261 08 36 / 0 282 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.