TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Aziz Yıldırım Gölcük Köy Yaşam Merkezi'nin Açılışını Yaptı

Vali Aziz Yıldırım Gölcük Köy Yaşam Merkezi'nin Açılışını Yaptı

Vali Aziz Yıldırım, Şarköy ilçemizde Gölcük Köy Yaşam Merkezi'nin açılışını yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından okul öncesi  eğitimin yaygınlaştırılması, ilkokul çağında bulunan  çocukların kendi yerleşim biriminde eğitim almasının sağlanması, bunun yanında köylerde yaşayan halkımız için hayat boyu öğrenme kursları düzenlenerek halkımızın eğitime aktif katılımının sağlanması amacıyla kurulan Gölcük Köy Yaşam Merkezi, Vali Aziz Yıldırım tarafından açıldı.

Açılışta İl Milli Eğitim Müdür V. İlhan Koçer bir konuşma yaparak köy yaşam merkezleri hakkında bilgi verdi.

Ardından konuşan Vali Yıldırım: "Okullarımız zamanında yapıldı. Köylerimizde gençler vardı. Öğrencilerimiz vardı. Onların eğitimleri için devletimiz okulları yaptı ama sonra gençlerimiz köylerde durmamaya başladılar. Öğrenci sayısı azaldı. Belirli bir sayının altına düşünce de okulları kapatmak mecburiyetinde kaldık. Okulları kapattık ama öğrencilerimizi eğitimden mahrum etmedik. Devletimiz bütün imkanlarını öğrencilerimizin eğitimi için seferber etti.

Buradan 18 öğrencimizi Şarköy'ün değişik okullarına taşıyoruz. Taşıdığımız okullardan bir tanesi de Şehit Neşe Alten okulu. Tam 29 yıl önce bugün Diyarbakır Bismil'de hain teröristler tarafından babası ile birlikte şehit edildi. Allah mekanlarını cennet etsin. Ne büyük bir tevafuktur ki yine aynı gün 29 yıl sonra annesi, bizim de annemiz vefat etti. Bugün öğlen namazında kendisini Hakka uğurlayacağız.

Eğitim, eğitmen hakikaten çok önemli. Yarının nesillerini geleceğe eğitilmiş nesiller olarak teslim etmek mecburiyetindeyiz. Bunu yapamazsak dünyanın yaptığı bu yarışta geri kalırız. Geri kalmamak için gençlerimizi en iyi şekilde günün gereklerine göre eğitmemiz lazım. Bizde bunlar için gayret ediyoruz. Peki sadece çocuklarımızı, gençlerimizi mi eğiteceğiz. Hayır büyüklerimizi de eğitmeye devam edeceğiz. İhtiyacı olan, eğitim almak isteyen kendi yeteneklerini ve becerilerini geliştirmek isteyenlere de yardımcı olacağız.

Yıllar önce çocuklarımızı 6 7 yaşından itibaren eğitmeye başlamak için yapmış olduğumuz bu okulumuzu kapattık ama şimdi de büyüklerimizi eğitmek için tekrar açıyoruz. Köy Yaşam Merkezi olarak burayı tekrar faaliyete geçiriyoruz. Bu mahallede yaşayan vatandaşlarımıza kendilerine uygun kurslar açmak suretiyle de Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Kaymakamlığımız kendilerine yardımcı olacaklar. İnşallah burada da tekrar hep birlikte olunan, cıvıl cıvıl bir eğitim merkezini tekrar kazanmış olacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. " dedi.

Vali Yıldırım'ın konuşmasının ardından kurdele kesilerek açılış gerçekleştirildi. Ardından Vali Yıldırım, Köy Yaşam Merkezi'ni gezdi ve  anaokulu öğrencileri ile sohbet etti.

Açılışa Vali Aziz Yıldırım'ın yanı sıra Şarköy Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ahmet Çetin, Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, İl Milli Eğitim Müdür V. İlhan Koçer, ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Köy Yaşam Merkezi olarak düzenlenen eski okul lojmanında iki adet sınıf bulunmaktadır. Sınıfların biri ana sınıfı olarak, diğer sınıf da hayat boyu öğrenme kursları açılabilmesi için kurs merkezi olarak düzenlenmiştir. Ayrıca Köy Yaşam Merkezi'nin bahçesinde gençlerimizin spor yapabileceği basketbol ve voleybol sahası ile çocuklarımız için düzenlenmiş oyun parkı bulunmaktadır.

27-10-202227-10-202227-10-202227-10-202227-10-2022

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 0 282 261 20 11 / 0 282 261 20 77 /0 282 261 08 36 / 0 282 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.