TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Aziz Yıldırım 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılının İlk Ders Zilini Çaldı

Vali Aziz Yıldırım 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılının İlk Ders Zilini Çaldı

Vali Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Osman Kılıç, İl Emniyet Müdür V. Serdar Kurtoğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ersan Ulusan'ın ve öğrenci velilerinin katılımıyla  2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı 1. Kanaat Dönemi açılışı Süleymanpaşa ilçemiz Mevlana İlkokulu'nda gerçekleştirildi.

Açılış, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla başladı.

İstiklal Marşımız'ın okunmasının ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan; "Yaz tatilinin ardından 2021-2022 eğitim ve öğretim yılına salgın tedbirleri alınarak yüz yüze eğitimle başladığımız bu anlamlı günde, ülkemizin geleceği olan öğrencilerimizin okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuştuğu yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlıyor olmanın sevinç ve heyecanını öğrencilerimizle, velilerimizle ve öğretmenlerimizle birlikte yaşıyoruz.

Kovid-19 salgını nedeniyle yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerimizi bu yıl da belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştireceğiz. Millî Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığının hazırladıkları "Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi" doğrultusunda gereken önlemler okullarımızda alınmakta olup; öğrenci, öğretmen ve personelimiz için yeterli sayıda maske ve hijyen malzemeleri de Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından temin edilmektedir. Özellikle belirtmek isterim ki okullarımızda kullanılacak tüm maske ve dezenfektanlar, mesleki ve teknik eğitim okullarımızda ve halk eğitimi merkezlerimizde üretilmektedir.

Değerli Velilerimiz,

Öğrencilerimizin güvenli, sağlıklı ve hijyenik bir ortamda yüz yüze eğitim alabilmelerine ilişkin tedbirleri alarak ve Bakanlığımızın planladığı şekilde çalışmalarımızı yürüterek yeni eğitim öğretim yılına hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz mesleki çalışma döneminde tüm öğretmenlerimize "Salgın Hastalık Sonrası Psikolojik Sağlamlığı Güçlendirmek ve Öğrencilerin Okula Uyumlarını Desteklemek", "Salgın Hastalık Psikoeğitim Programları" ve "Kovid-19 Salgın Sürecinde Önleyici Tedbirlerin Alınması" konularında bilgiler verilerek öğrencilerimizin ve siz değerli velilerimizin bilgilendirilmesini sağlayacağız. 1,5 yıldan beri aralıklarla kısmen uzaktan kısmen yüz yüze bir şekilde devam eden eğitim-öğretim hizmetlerimizde 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında haftada 5 gün boyunca tüm kademe ve sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime başlıyoruz. Elbette ki belirlenmiş kurallara velilerimizin, öğretmenlerimizin, çalışanlarımızın ve öğrencilerimizin hassasiyetle riayet etmeleri okullarımızın açık kalmasını sağlayacaktır. Uzaktan eğitim sürecini sizlerin desteğiyle başardığımız gibi bu süreci de sizlerin desteğiyle birlikte başararak okullarımızı hep birlikte açık tutacağız.

Tekirdağlı tüm hemşehrilerime salgınla mücadele kapsamında göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum. Tekirdağ'ımızın ve çocuklarımızın en güzel geleceğe sahip olmasını dilerken bu süreçte desteği olan tüm öğretmen ve yönetici arkadaşlarımıza, öğrenci ve velilerimize şükranlarımı sunuyor ve 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının sağlıklı, başarılı ve hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Ardından konuşan Vali Yıldırım; "Bugün; 434'ü resmi 166'sı özel olmak üzere toplam 600 okulumuzda 11.875 öğretmenimiz ve 193.105 öğrencimiz ders başı yapacak. Bunun heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. İdarecilerimize, ders başı yapacak olan öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diliyorum. 

Eğitim, toplum yaşayışında yer edinmek için edinilen bilgi, beceri ve anlayışlara denir. Eğitim, istenilen davranışı geliştirme sürecidir.

Toplumsal yaşamda uyulması gereken kurallar, davranışlar, normlar, bir kişinin hayat boyu izleyeceği yol eğitimle sağlanır.

Eğitimle insanımıza vatan, millet, bayrak, din sevgisi aşılarız. Eğitim, kültürümüzün korunmasını ve kültürümüzü gelecek nesillere aktarmamızı sağlar.

Gelişmiş toplumların en önemli özelliği iyi bir eğitim sistemlerinin olmasıdır. Bir toplumun bilim ve teknolojideki başarısıyla eğitimdeki başarısı doğru orantılıdır.

Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Bir milleti hür, bağımsız, şanlı bir toplum olarak yaşatan da köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir."

Eğitimin bu sayısız faydasının ortaya çıkması, siz okul idarecileri ve öğretmenlerimizin elindedir. Çocuklarımız, sizlere emanettir. Bu emanete sahip çıkacağınıza ve çocuklarımızın iyi bir eğitim alması için elinizden gelen gayreti göstereceğinize inancım tamdır.

Bilimi ve öğrenmeyi seven, vatanına, milletine, maneviyatına bağlı, sorgulayan, okuyan, eleştirel düşünebilen, sorun odaklı değil çözüm odaklı, araştırmacı ve yaratıcı bireyler yetiştirmeniz sizden beklentimizdir.

Öğretmenlerimiz, kendinizi sürekli geliştirin; okumayı, öğrenmeyi araştırmayı asla terk etmeyin. Peygamber Efendimizin "iki günü bir olan zarardadır" hadis-i şerifini kendinize rehber edinin. Vasıflı öğretmen olmadan vasıflı gençler yetiştiremezsiniz.

Çocuklarımızdaki cevherleri, yetenekleri keşfetmelisiniz. Yazmaya, resime, spora yeteneği olan öğrencilere gerekli yönlendirmeyi yaparsanız, bu öğrencilerde yeteneklerini geliştirmeye küçük yaştan başlayıp daha büyük işler başarabilirler.

Sevgili aileler, sizlere büyük sorumluluklar düşüyor. Öncelikle çocuklarımıza örnek olmalısınız. Onlarla ilgilenerek güzel ve faydalı vakit geçirmeye özen göstermelisiniz. Psikoloji alanında yapılan araştırmalara göre pek çok davranışımızın temelleri çocukluk çağında atılıyor. Çocukluk çağında yaşadıklarımız, gördüklerimiz, öğrendiklerimiz geleceğimizi çok fazla etkiliyor.

 İyi bir ailede yetişen çocuklar, mutlu, huzurlu, başarılı olur. Sizler, bugünkü davranışınızla, aile ilişkilerinizle çocuklarımızın iç dünyasında büyük izler bırakıyorsunuz ve çocuklarımızın geleceği bu izlere göre şekilleniyor.

Sevgili çocuklar, sizler bu ülkenin geleceğini inşa edeceksiniz. Ülkemizin, milletimizin, refahını, gelişmişliğini inşa edecek olan sizlersiniz. Bu sorumluluğu yerine getirebilmek için kendinizi çok iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Bunun için çok okuyun; bilimi, öğrenmeyi sevin.

Bu eğitim-öğretim yılında sevgili öğrencilerimizden maske, sosyal mesafe, el hijyeni konularına azami ölçüde özen göstermelerini bekliyoruz. Koronavirüsü tamamen yenmemiz  için aşı olmanın yanında bu tedbirlere uymamız gerekiyor.  Unutmayın, aldığımız tüm tedbirler sizin sağlığınız içindir.

Bu vesileyle, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı'nın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." dedi.

Vali Yıldırım'ın konuşmasının ardından 4 C sınıfı öğrencisi Meyra Aksoy "Benim Güzel Okulum" adlı şiiri okudu.

Ardından Süleymanpaşa Halk Oyunları Ekibi üyesi  öğrenciler bir gösteri sundu.

Halk Oyunları Ekibi'nin gösterisinin ardından Vali Aziz Yıldırım ve Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya ilk ders zilini çaldı.

Daha sonra Vali Yıldırım ve protokol üyeleri öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ardından Vali Yıldırım ve protokol üyeleri, sınıfı gezerek öğretmen ve öğrencilere başarılar diledi.

06-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-2021

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 0 282 261 20 11 / 0 282 261 20 77 /0 282 261 08 36 / 0 282 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.