TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Tertemiz Yarınlar Okullardan Başlar"

  Millî Eğitim Bakanlığı ile OPET Petrolcülük AŞ arasında imzalanan protokol ile "Tertemiz Yarınlar Okullardan Başlar" kampanyası hayata geçirildi. Okulların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedefiyle Türkiye genelinde her derece ve türdeki okula, öğretmenlere, yöneticilere, öğrenci ve velilere yönelik kampanyanın tanıtım töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in katılımıyla Ankara'da Ostim İlkokulunda yapıldı.


"Tertemiz Yarınlar Okullardan Başlar" kampanyası tanıtım töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde bir yılda beş proje başlatıldığını belirterek bunlardan ilkinin okul öncesi eğitimin tüm Türkiye'de yaygınlaştırılması olduğunu söyledi. Türkiye'de 2 bin 782 bağımsız anaokulu varken 3 bin yeni anaokulu yapmak için yola çıkıldığını kaydeden Özer, "Bir yılda bu projeyi tamamlamayı hedef olarak koyduk. 2 bin 782 ile karşılaştırdığınız zaman gerçekten çok iddialı bir projeydi ve çoğu insan bu projeyi gerçekleştiremeyeceğimize inandı ama Allah'a şükür bir sene geçmeden 2 bin 50 bağımsız anaokulunu, 15 bin 500 bağımsız ana sınıfını tüm çocuklarımızın hizmetine sunduk." dedi. Bu proje sayesinde bir sene önce yüzde 65 olan 5 yaştaki okullaşma oranının şu anda yüzde 97'ye çıktığını vurgulayan Özer, yıl sonunda 5 yaşta yüzde yüze ulaşıldığı gibi 3 ve 4 yaştaki okullaşma oranlarında da ciddi iyileşme sağlanacağının altını çizdi. 

Kütüphanesiz Okul Kalmayacak projesi ile iki ay gibi kısa bir sürede 16 bin 361 kütüphane yapıldığını ve 2021 yılı sonu itibarıyla kütüphanesi olmayan tek bir okul kalmadığını hatırlatan Özer, kitap sayısı hedefinin aşıldığını da şu sözlerle anlattı: 

"Hedefimiz, kütüphanelerde 28 milyon olan kitap sayısını 100 bine çıkarmaktı. Geçen hafta itibarıyla 103 milyona çıkardık."

Sıfır atık ve çevre bilinciyle tüm ilçelerde bir okul yapmak için başlatılan Çevre Dostu 1000 Okul projesini ise üç ayda tamamladıklarını da dile getiren Bakan Özer, bu okulların yağmur toplama üniteleri ve sıfır atık kütüphanelerinin bulunduğu, kompost makineleriyle atıkların tekrar kullanılır hâle getirildiği, çocukların çevre dostu olarak yetişmesine imkân veren mekanlar olarak tesis edildiğini söyledi. 

Kadınların çeşitli nedenlerle yarıda bıraktıkları eğitimlerini tamamlamalarına fırsat veren Nerede Kalmıştık projesinden de on binlerce kadının yararlandığını anlatan Özer, "Millî Eğitim Bakanlığı tüm Türkiye'de yetişkinler için yaklaşık yılda dört beş milyon vatandaşımıza kurslar üzerinden eğitim verirken biz dedik ki Nerede Kalmıştık projesinden sonra hedefimiz, her ay bir milyon vatandaşımıza ulaşmak. On ay geçti. On birinci aya girdik. On buçuk milyon vatandaşımıza ulaştık ve bunların yüzde 65'ini kadınlarımız oluşturuyor." ifadelerini kullandı.  

Toplumun en temel yapı taşı olan ailenin güçlendirilmesi, aile değerlerinin, kültür değerlerinin tekrar hatırlatılması, aile içi iletişimin güçlendirilmesi, madde bağımlılığından internet bağımlılığına çocukların tüm bağımlılıklarına yönelik farkındalık geliştirilmesi gibi konu başlıklarında yürütülen Aile Okulu projesine dair de bilgi paylaşan Bakan Özer, "18 Ağustos 2022 ve yıl sonuna kadar hedefimiz, bir milyon aileye ulaşmaktı. Gelirken rakama baktım. 460 bin aileye şimdiden ulaşmışız." dedi. 

Emine Erdoğan himayesinde yine çok kapsamlı bir projeyi bugün başlattıklarını kaydeden Özer, şunları söyledi: 

"Bu proje, sadece tüm okullardaki tuvaletlerin gözden geçirilmesi projesi değildir. Bu proje, okulların tüm ortamlarının temiz ve hijyen kurallarına uygun ama aynı zamanda tasarrufla, çevre bilinciyle yeniden dizayn edileceği çok önemli bir projedir. Aslında biz bugün bu projeyi başlatmadan önce Temel Eğitimde 10.000 Okul projesiyle, Mesleki Eğitimde 1.000 Okul projesiyle bu okullarımızın temizlikle ilgili altyapılarını hep elden geçirdik. Bu projenin süresini de altı ay olarak koyuyoruz. Altı ay içinde 57 bin 108 okulumuzun tamamını, Allah'ın izniyle, elden geçireceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde son 20 yılda eğitime erişim problemi çözüldükten sonra artık kalite odaklı, çocukların sağlıklı, güvenli okul ikliminde eğitim almalarıyla ilgili projelere ağırlık verildiğini kaydeden Özer, bugün başlatılan "Tertemiz Yarınlar Okullardan Başlar" projesinin hayırlı olmasını diledi. 

Tertemiz Yarınlar Okullardan Başlar Kampanyası

Kampanya ile öğrenci, öğretmen, okul yönetimleri, destek personeli ve velilerde temizlik ve hijyen konusunda farkındalığın artırılması, bu kapsamda öğretmenler tarafından okul ve çevresine yönelik sosyal sorumluluk kampanyaları düzenlenmesi amaçlanıyor. 

Kampanya kapsamında öğrencilerin hazırladığı temizlik ve hijyen odaklı projeler, ülke genelinde "İyi Uygulamalar" adı altında dereceye girmek için yarışacak. Okul tuvaletleri mimari örnek projeleri OPET tarafından Bakanlık ile paylaşılacak; okul yönetimleri, veliler, öğretmenler ve okul destek personeli için kapasite gelişimi ve farkındalık artırılması amacıyla içerikler ve ÖBA üzerinden gerçekleştirilecek öğretmen eğitimleri hazırlanacak. Kamu spotu, afiş, poster gibi materyallerin tasarlanacağı kampanya dâhilinde ayrıca okul öncesi öğrenciler ile birinci ve ikinci sınıf öğrencileri için etkinlikler, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri için hijyen ajandası hazırlanacak

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 0 282 261 20 11 / 0 282 261 20 77 /0 282 261 08 36 / 0 282 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.