TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tarım ve Orman Bakanlığı İle Mesleki Ve Teknik Eğitimde Ortak Yönetim Modeli Protokolü İmzalandı

  Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında Tarım Alanı Bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Ortak Yönetim Modeli Protokolü imzalandı.
Tarım ve Orman Bakanlığı İle Mesleki Ve Teknik Eğitimde Ortak Yönetim Modeli Protokolü İmzalandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Tarım Alanı Bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Ortak Yönetim Modeli Protokolü'nü imzaladı.

Protokolün imza töreni öncesinde bir konuşma yapan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki eğitimin iş gücü piyasası için en duyarlı eğitimlerden biri olduğunu belirtti. 

Bakan Özer, mesleki eğitimde alana doğrudan insan kaynağı yetiştirildiğini belirterek katsayı uygulaması sonrasında büyük bir travma yaşandağını ifade etti. Özer, "Bir yanlış eğitim politikasının ülkeye ne kadar büyük maliyet ödetebileceğini biz katsayı uygulamasında gördük. Sadece iş gücü piyasası bu maliyeti ödemedi. Aynı zamanda okullar arası başarı farkında ciddi bir maliyet ödendi. Aynı zamanda sosyolojik olarak da farklı maliyetler ödemesine neden oldu. Hükûmetlerimiz, Bakanlığımız, katsayı uygulamasını kaldırdıktan sonra mesleki eğitimi güçlendirmek için çok büyük çaba sarf etti, çok büyük projeler üretti." dedi.

"Tarım alanında yeni bir başlangıç yapacağız"

Mesleki eğitimde en önemli paradigma değişiminin eğitim verilen tüm alanlarda sektörle iş birlikleri geliştirmek olduğunu anımsatan Bakan Özer, tarım alanında eğitim verilen meslek liselerindeki ortak yönetim modeline ilişkin de bilgiler paylaştı. İki bakanlığın tarım alanında eğitim veren tüm mesleki eğitim kurumlarında müfredatı birlikte revize edeceğini, öğretmenlerin beceri eğitimlerini birlikte planlayacaklarını anlatan Özer, şunları söyledi:

"Tarım ve Orman Bakanlığımızla okul yöneticilerini birlikte belirleyeceğiz. Müfredatı gelişen, güncellenen teknolojiye göre revize edeceğiz. Öğrencilerimizin işletmedeki beceri eğitimlerini birlikte planlayacağız. Öğretmenlerimizin işbaşı ve mesleki gelişim eğitimlerini Tarım ve Orman Bakanlığımızın imkânlarından yararlanarak yani el ele vererek birlikte süreçlerin tamamını yöneteceğiz. İşte bu yeni yaklaşımla ben inanıyorum ki tarım alanında özellikle son yıllarda iklim değişikliğinin, kuraklığın, gıda tedarik zincirlerindeki problemlerin giderek ön plana çıkarttığı tarım alanında yeni bir başlangıç yapacağız. Modern teknolojilerle, laboratuvar teknikleriyle, tohum ve tohum ıslahlarıyla ilgili çok boyutlu bir şekilde her alanda yeteneği olan genç insanları yetiştirmek için el ele vereceğiz."

İş birliğinin hayırlı olmasını dileyen Bakan Özer, protokolde emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Konuşmaların ardından Bakan Özer ve Bakan Kirişçi protokolü imzaladı.

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 0 282 261 20 11 / 0 282 261 20 77 /0 282 261 08 36 / 0 282 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.