TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kapaklı Şehit Kadir Dadaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Buz Çözücü Solüsyon Üretimine Başladı

Kapaklı Şehit Kadir Dadaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Buz Çözücü Solüsyon Üretimine Başladı

Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesindeki Şehit Kadir Dadaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri kış günlerinde yollarda ve araç camlarında kullanılmak üzere buz çözücü solüsyon üretti.

2020 yılının Kasım ayında kuruluşu yapılan Şehit Kadir Dadaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Döner Sermaye İşletmesi 2021 Aralık ayı sonuna kadar 20 çeşit temizlik maddesi üretimi gerçekleştirerek tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde ülkemize ve vatandaşlarımıza azami seviyede katkıda bulunmaya gayret etmiştir. 

Üretimde okulumuzun Kimya Teknolojisi Alanı son sınıf öğrencileri görev almış ve hem uygulama imkanı bulmuş hem de üretilen her bir ürün için parça başı ücret almışlardır. Ayrıca günlük hayatta kullanılan malzemelerin bizzat üretimini yaparak eğlenmişler ve mesleki bilgiler edinmişlerdir. Yapmış oldukları ürünlerin öncelikle Ar-Ge bölümünde formül çalışmaları yapılıp gerekli testlerden geçirildikten sonra seri üretimine geçilmiştir. Her bir ürünün Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) alınmıştır.  

Son olarak bu ürün yelpazesine katılan, karlı ve soğuk havalarda insanların yaşamını olumsuz etkileyen şartları asgari düzeye indirmek amacıyla buz çözücü solüsyon üretimini gerçekleştirmiştir. Yol tuzlamalarında yemek tuzu olarak bilinen sodyum klorür korozyona sebep olurken ve bitkilere zarar verirken üretilen bu solüsyonda kullanılan kalsiyum klorür ve magnezyum klorür tuzlarının tabiata yada yollarda bulunan tesisata herhangi bir zararı bulunmamaktadır. İçerikte kullanılan diğer kimyasalların da aynı şekilde mevcut bir zararı bulunmayıp gönül rahatlığıyla kullanılabilirler. Yollardaki karın ve buzun erimesi amacıyla kullanılan solüsyon yolun yüzeyinden ayrılmamakta ve içerisindeki su buharlaşsa bile kimyasallar yol yüzeyinde kalmaktadır. Böylece tekrar bir kar yağışında yolun en baştan kar tutmasının ve buzlanmasının önüne  geçilmiş olunmaktadır. Buz çözücü solüsyon ayrıca soğuk havalarda araç camlarında oluşan buzları çözmede ve buz oluşumunun önlenmesinde etkilidir.

A.A.Haberi İçin Tıklayınız.

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 0 282 261 20 11 / 0 282 261 20 77 /0 282 261 08 36 / 0 282 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.