TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ersan Ulusan'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ersan Ulusan'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e 24 Kasım 1928 yılında 'Başöğretmen' unvanı verilmesi vesilesiyle 1981 yılından bu yana her yıl "Öğretmenler Günü" olarak kutladığımız bu anlamlı günün yıldönümünde; bütün öğretmenlerimizin bu güzel ve özel gününü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşarken, gücünü sevgiden alan öğretmenlik mesleğinin toplumdaki saygınlığını artırmak; öğretmenlerimiz arasındaki sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, şehit olan, emekliye ayrılan ve ebediyete irtihal eden öğretmenlerimizi saygıyla anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimizde mesleklerinin yüce bilincini uyandırmak çabasıyla, gelecek nesillerimizi yetiştirmek için özveriyle çalışan tüm öğretmenlerimizin "24 Kasım Öğretmenler Günü"nü en içten dileklerimle kutluyorum. 

Tarih boyunca dünyadaki en onurlu mesleklerin başında olan öğretmenlik, millî ve evrensel değerleri yücelterek yeniden üreten, toplumsal ve kültürel değerleri yeni nesillere aktararak toplumu birbirine bağlayan saygın bir meslek olarak emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli bir meslektir. İnsan yetiştirmek kutsal bir görevdir ve bu onurlu görevi ifa eden öğretmenler, hiç şüphesiz saygıya ve övgüye layıktır.

Ülkemizin her bir köşesinde büyük fedakârlıklar göstererek eğitim-öğretim faaliyetini sürdüren, çocuklarımıza vatan, millet, bayrak sevgisini aşılayan değerli öğretmenlerimizdir. Toplumumuzun her bir ferdinin fiziki, ruhi ve zihni gelişiminde öğretmenlerimizin emeği ve gayreti inkâr edilemeyeceği gibi milli ve manevi değerlerimizin öğretilmesi, nesilden nesile aktarılması ve geleceğimizin teminatı gençlerimizin yetiştirilmesinde şüphesiz ki fedakâr öğretmenlerimizin büyük özverileri ve gayretleri vardır.

Fedakârlığın, sabrın, görevine tanıdığı ehemmiyetin ve hoşgörünün timsali olan öğretmenlerimiz, geleceğimizin de en temel unsurlarıdır. "Toplumun en büyük düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı ise öğretmenlerdir." veciz sözü ile Başöğretmenimiz, öğretmenlik mesleğinin kutsallığını ve millet olma bilincindeki önemini vurgulamış ve geleceği de öğretmenlerimize emanet etmiştir.

İdealini ve heyecanını daima taze tutan, kendini her zaman yenileyen siz değerli öğretmenlerimizin sayesinde ülkemiz, her alanda kalkınmış ve gelişmiş bir dünya devleti haline gelecektir. İlk emri "Oku" olan bir inancın,  "İlim Çin'de bile olsa gidip onu alınız" diyen kutsal anlayışın mensupları ve eğitim ordusunun yurdun dört bir yanına dağılmış neferleri olan öğretmenlerimizin aydınlık yüzleri, yetiştirdikleri binlerce çocuğun ruhuna ışık saçmaktadır.

Her biri ciğerparemiz olan evlatlarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimize, okul idarecilerimize ve eğitim camiamızın tüm mensuplarına çok önemli sorumluluklar düşmektedir. Her eğitim sistemi öğretmenlerimizin omuzlarında yükselir. Geleceğimize yön verecek vizyonumuz, müfredatı bilgiden beceriye, beceriden görgüye taşımayı hedeflerken, başarının anahtarı olarak da öğretmenlerimizi görmektedir. Günümüzde bilginin sürekli çoğalan ve yenilenen bir kavram olması sebebiyle öğretmenlerimizin öğrenen ve sürekli kendini geliştiren bir anlayışa sahip olmaları büyük önem taşımaktadır. Millî ve manevi değerlerine bağlı, vatanını, milletini ve bayrağını sahiplenerek daha güçlü ve daha müreffeh bir ülke için geleceğimizi emanet edeceğimiz nesillerimizi; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller olarak sizler yetiştirecek, onlara bu değerleri aktaracak ve yol göstereceksiniz.

Tekirdağ'ımızın tüm okul ve kurumlarında görevlerini sevgiyle  yerine getiren öğretmenlerimizi, mesleklerini fedakârlıkla yerine getirmiş olmalarından dolayı tebrik ediyor ve Millî Eğitim Ailemizin "24 Kasım Öğretmenler Günü"nü kutluyorum. Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize, "Aramıza hoş geldiniz" diyor,  mesleki ve özel hayatlarında başarı ve mutluluklar diliyorum.  Emekli öğretmenlerimize sağlıklı ve huzurlu yıllar diliyor; başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi, hemşehrimiz Şehit Neşe Alten öğretmenimizi ve tüm şehit öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

 

                                                                                                                                                                                                                                          Ersan ULUSAN                                                                                                                                                                                                                                                                                                   İl Milli Eğitim Müdürü     

                                                                                                                     

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 0 282 261 20 11 / 0 282 261 20 77 /0 282 261 08 36 / 0 282 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.