TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ersan ULUSAN'ın 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ersan ULUSAN'ın 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Mesajı

Yaz tatilinin ardından 2021-2022 eğitim ve öğretim yılına salgın tedbirleri alınarak yüz yüze eğitimle başladığımız bu anlamlı günde, ülkemizin geleceği olan öğrencilerimizin okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuştuğu yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlıyor olmanın sevinç ve heyecanını öğrencilerimizle, velilerimizle ve öğretmenlerimizle birlikte yaşıyoruz. İlimiz Tekirdağ'da 434'ü resmî 164'ü özel olmak üzere toplam 600 okulumuzda, 11.875 öğretmenimizle, bugün itibariyle 193.105öğrencimize yüz yüze eğitim öğretim hizmeti vermeye devam edeceğiz. Yepyeni umutlarla başladığımız 2021-2022 eğitim-öğretim yılının öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize ve tüm eğitim çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. 

Geçtiğimiz süreçte tüm dünyayı etkileyen yeni tip Koronavirüsün (Covid-19) yayılma hızını ve salgının etkilerini azaltmak için ülkemizde yüz yüze eğitime ara verilerek öğrencilerimize rehberlik, akademik ve sosyal gelişim alanlarında TRT EBA TV ve EBA internet uygulaması üzerinden ve EBA Canlı Derslerle etkin bir uzaktan eğitim süreci yürütülmüştür. Eğitim kurumlarımızdaki hijyen şartlarının geliştirilmesi ve enfeksiyonu önleme çalışmaları geçtiğimiz yıl boyunca yaptığımız tüm faaliyetlerde sürmüş olup Bakanlığımızın hazırlamış olduğu Öğrenci Bilgilendirme Rehberi ve Veli Bilgilendirme Rehberi doğrultusunda öğretmen ve öğrencilerimizin sağlığı ve güvenliği konusunda alınan tedbirler de yıl boyunca uygulanmıştır. 

Kovid-19 salgını nedeniyle yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerimizi bu yıl da belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştireceğiz. Millî Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığının hazırladıkları "Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi" doğrultusunda gereken önlemler okullarımızda alınmakta olup; öğrenci, öğretmen ve personelimiz için yeterli sayıda maske ve hijyen malzemeleri de Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından temin edilmektedir. Özellikle belirtmek isterim ki okullarımızda kullanılacak tüm maske ve dezenfektanlar, mesleki ve teknik eğitim okullarımızda ve halk eğitimi merkezlerimizde üretilmektedir. 

Tüm paydaşlarımızla birlikte salgın sürecinde önleyici tedbirleri alarak okullarımızı açık tutup 2023 Eğitim Vizyon Belgesi doğrultusunda, bilgi üretebilen ve bilimsel gelişmeleri takip edebilen, araştırıp sorgulama yeteneğine sahip nesiller yetiştirmek, çocuklarımızın müfredatı öğrenmesinin yanı sıra, millî ve manevî değerlerini öğrenme ve içselleştirme anlamında, yeni eğitim öğretim yılı iyi bir fırsat olarak görülmeli, yaşadığı çağa dair söz söyleyebilen, hedefi ve idealleri olan bir neslin yetişmesi için gayret göstermeliyiz. 

Sevgili Öğrencilerimiz,

Yüz yüze eğitime ve uzaktan eğitime devam ettiğimiz süre içinde gösterdiğiniz sabır, öğrenme azminiz ve başarınızdan dolayı Tekirdağ'ımızdaki öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm öğrencilerimizi gönülden kutluyorum. Uzun bir aradan sonra okullarımızda sesinizi duymanın ve size yeniden kavuşmanın mutluluk verici olduğunu ifade etmek istiyorum. Aileleriniz ve öğretmenlerinizle birlikte hepinizi çok seviyoruz. Sizler, milletimizin umut çiçekleri, aydınlık yarınlarımızsınız. En iyi şartlarda kaliteli bir eğitim almanız, güven içerisinde yarınlara hazırlanmanız için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Sizlerin başarılı, sağlıklı ve mutlu olmanız hepimizin ortak amacıdır. Bütün çabamız sizlere daha iyi, daha mutlu ve müreffeh bir gelecek bırakabilmek içindir. 

Kıymetli Öğretmenlerimiz,

Salgın sürecinde, milli seferberlik ruhuyla hareket ederek Vefa Destek Gruplarında görev aldınız, ihtiyaç duyulduğunda maske ve dezenfektan üretiminde yer aldınız; evlerinizi sınıfa çevirerek göz aydınlığımız çocuklarımızın eğitiminin kesintisiz devam etmesi yönünde çalıştınız. Yaz tatili döneminde ise 5 Temmuz-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında ülkemiz genelinde başlatılan "Telafide Ben de Varım" programı kapsamında ilimizdeki öğrencilerimize ve velilerimize yönelik 3.185 eğitim faaliyetini hayat boyu öğrenme ilkesi doğrultusunda hep birlikte gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Göstermiş olduğunuz gayretli çalışmalarınızla her türlü takdiri hak eden siz değerli meslektaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. 

Değerli Velilerimiz,

Öğrencilerimizin güvenli, sağlıklı ve hijyenik bir ortamda yüz yüze eğitim alabilmelerine ilişkin tedbirleri alarak ve Bakanlığımızın planladığı şekilde çalışmalarımızı yürüterek yeni eğitim öğretim yılına hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz mesleki çalışma döneminde tüm öğretmenlerimize "Salgın Hastalık Sonrası Psikolojik Sağlamlığı Güçlendirmek ve Öğrencilerin Okula Uyumlarını Desteklemek", "Salgın Hastalık Psikoeğitim Programları" ve "Kovid-19 Salgın Sürecinde Önleyici Tedbirlerin Alınması" konularında bilgiler verilerek öğrencilerimizin ve siz değerli velilerimizin bilgilendirilmesini sağlayacağız. 1,5 yıldan beri aralıklarla kısmen uzaktan kısmen yüz yüze bir şekilde devam eden eğitim-öğretim hizmetlerimizde 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında haftada 5 gün boyunca tüm kademe ve sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime başlıyoruz. Elbette ki belirlenmiş kurallara velilerimizin, öğretmenlerimizin, çalışanlarımızın ve öğrencilerimizin hassasiyetle riayet etmeleri okullarımızın açık kalmasını sağlayacaktır. Uzaktan eğitim sürecini sizlerin desteğiyle başardığımız gibi bu süreci de sizlerin desteğiyle birlikte başararak okullarımızı hep birlikte açık tutacağız. 

Tekirdağlı tüm hemşehrilerime salgınla mücadele kapsamında göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum. Tekirdağ'ımızın ve çocuklarımızın en güzel geleceğe sahip olmasını dilerken bu süreçte desteği olan tüm öğretmen ve yönetici arkadaşlarımıza, öğrenci ve velilerimize şükranlarımı sunuyor ve 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının sağlıklı, başarılı ve hayırlı olmasını diliyorum.

                                                                                                                                                                                                                                                  Ersan ULUSAN                                                                                                                                                                                                                                                                                                   İl Milli Eğitim Müdürü

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 0 282 261 20 11 / 0 282 261 20 77 /0 282 261 08 36 / 0 282 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.