TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ersan ULUSAN´ın 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı 2'nci Dönem Sonu Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ersan ULUSAN´ın 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı 2'nci Dönem Sonu Mesajı

Bilindiği üzere 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın ilan edilmesiyle ülkeler, Covid-19 virüsünün yayılımını engellemek ve süreci kontrol altına almak için bir dizi önlem almışlardır. Bu gerçeğin bilinciyle, tüm dünyada devam eden COVID-19 salgını nedeniyle oluşan yeni durumla mücadele etmek için hızlı bir değişim sürecine girilmiş, sürecin olumsuz etkilerini bertaraf etmek için her alanda yenilikler hayata geçirilmiştir. Bu süreçte Bakanlığımız tarafından alınan tedbirlerle TRT EBA TV, EBA Portalı ve çevrim içi canlı derslerle uzaktan ve salgının seyrine göre seyreltilmiş yüz yüze eğitimle eğitim-öğretim hizmetleri kesintisiz devam etmiştir. İlimiz dâhilinde de Bakanlığımızın ve Sağlık Bakanlığının belirlediği tedbirler çerçevesinde öğretmen ve öğrencilerimizi en güvenli şartlarda buluşturmak için çaba sarf edilerek etkin bir uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim süreci yürütülmüştür. 21 Eylül 2020'de okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1. sınıflarda seyreltilmiş sınıflarda uyum programı ve sonrasında aşamalı olarak haftada iki gün yüz yüze eğitim şeklinde ilimiz genelinde 588 okulumuzda, 11.662 öğretmenimizle başladığımız 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının 2'nci dönemi 187.522 öğrencimizin karne almasıyla sona ermiş bulunmaktadır. 

Bakanlığımız tarafından Covid-19 ile mücadelede, diğer ülkelere göre daha hızlı koordinasyon sağlanmıştır. Uzaktan eğitime geçildikten sonra hem çevrim içi canlı dersler hem de TRT EBA TV vasıtasıyla uzaktan eğitim süreci hemen hizmete sunulmuştur. Uzaktan eğitimde ihtiyaç duyulan ders içerikleri tüm kademeler için hızla üretilmiş ve uzaktan eğitim platformlarına taşınmıştır.

Salgın sürecinde okullarımızda fedakârca çalışmalar yapılmıştır. Yönetici ve öğretmenlerimiz Vefa Destek Grupları gibi gönüllü çalışmalarda bulunarak bu zor süreçte ihtiyacı olan vatandaşlarımızın yanında yer almışlardır. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde okullarda eğitime ara verilirken ülkemizde salgın sürecinde mesleki ve teknik eğitim veren okullarımız daha da ön plana çıkarak artan üretim kapasitesi ve fedakârca yapmış oldukları çalışmalarla toplumumuzun bu zor günlerdeki ihtiyaçlarını karşılayan ana aktörlerden biri olmuştur. Dezenfektan ve maske üretimi ile başlayan süreç, artırılmış üretim kapasitesi ve ürün çeşitliliği ile devam etmiştir. Bu kapsamda ilimizdeki mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızda 4 adet N95 maske üretim makinası, 112.240 litre el dezenfektanı, 238.797 litre ortam dezenfektanı, 131.953 litre genel dezenfektan, 12.003 litre kolonya, 112.554 litre yüzey temizleyici, 113.688 litre sıvı el sabunu, 22.053 litre bulaşık deterjanı, 121.688 litre çamaşır suyu, 10.695 litre cam sil,  2.523.916 adet maske, 1.053 adet yüz koruyucu siperlik, 400 adet el dezenfektanı standı üretilmiş olup bu üretimler halen devam etmektedir.

Eğitim kurumlarımızdaki hijyen şartlarının geliştirilmesi ve enfeksiyonu önleme çalışmaları yıl boyunca yaptığımız tüm faaliyetlerde sürdürülmüş olup Bakanlığımızın hazırlamış olduğu Öğrenci Bilgilendirme Rehberi ve Veli Bilgilendirme Rehberi doğrultusunda öğretmen ve öğrencilerimizin sağlığı ve güvenliği konusunda alınan tedbirler de yıl boyunca uygulanmıştır.

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                     

Gerek yüz yüze eğitim gerekse uzaktan eğitime devam ettiğimiz süre içinde sabrınız, öğrenme azminiz ve derslerinize olan ilginiz ve başarınızdan dolayı Tekirdağ'ımızdaki öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum. 18 Haziran'dan itibaren e-okul'da erişime açılan karnelerinizi, takdir ve teşekkür belgelerinizi bugünden itibaren okulunuzdan basılı olarak da alabilirsiniz. Tüm okullarımızın tekrar tam zamanlı yüz yüze eğitime geçeceği; sınıflarımızın, koridorlarımızın, okul bahçelerimizin sizlerin sesleriyle dolacağı günü sabırsızlıkla bekliyoruz. 5 Temmuz-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında ülkemiz genelinde "Telafide Ben de Varım" programı yaz uygulaması yapılacak olup program kapsamında düzenlenecek tüm eğitim faaliyetleri Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen Covid-19 salgını koruma tedbirleri alınarak sizlerin ilgi alanlarınız doğrultusunda spor etkinlikleri, halk oyunları, doğa yürüyüşü etkinlikleri, oryantiring eğitimi, beden perküsyonu etkinlikleri gibi fiziksel etkinlikler; Anadolu çocuk oyunları, Anadolu masalları gibi sosyal duyuşsal etkinlikler; enstrüman eğitimi, müze eğitimi, python eğitimi, siber güvenlik gibi akademik gelişim etkinlikleri; özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımız için çeşitli etkinlikler; ilgili kurumların desteğiyle okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve özel çocuklarımıza yönelik isteğe bağlı olarak düzenlenecektir. Bir yandan yaz tatilini gönlünüzce değerlendirmenizi diğer yandan da etkinliklere ailenizle birlikte katılarak öğretmenlerinizle birlikte eğlenceli bir tatil geçirmenizi istiyoruz.Hepinize öncelikle sosyal mesafe kurallarına dikkat etmenizi, maske ve hijyen kurallarına dikkat ederek sağlığınızı korumanızı, bol bol kitap okumanızı, ailenizle birlikte vakit geçirerek dinlenmenizi öneriyoruz. 

Değerli Öğretmenlerimiz,

Bakanlığımızın "2023 Eğitim Vizyonu" hedefleri doğrultusunda göz aydınlığımız olan öğrencilerimizi çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime meraklı ve duyarlı, ahlaklı bireyler olarak yetiştirmek için sizlerle birlikte çalışmaya devam ederek öğrencilerimizin bugününü ve geleceğini değerli kılma yolunda durmadan ilerleyeceğiz. Ülkemizin geçirdiği bu salgın sürecinde, milli seferberlik ruhuyla hareket ederek milletimize hizmet etmenin verdiği sevinci yaşıyoruz. Çocuklarımızın eğitiminin kesintisiz devam etmesi yönünde göstermiş olduğunuz gayretli çalışmalarınızla her türlü takdiri hak eden kıymetli öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum.Çalışmalarınızın aynı azim ve heyecanla devam edeceğine inancım sonsuzdur. Sizlerin mesleki ve bireysel gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla yaz tatilinde "Telafide Ben de Varım" programı kapsamında öğrencilerimize ve velilerimize yönelik 3.185 eğitim faaliyetini hayat boyu öğrenme ilkesi doğrultusunda gerçekleştirecek olmanızdan dolayı da her birinize teşekkür ediyorum. 

Kıymetli Velilerimiz,

Salgın sürecinde, her gün evlerinizde sınıf ortamı hazırlayarak çocuklarımızın ve bizlerin en büyük destekçisi olduğunuz için, gösterdiğiniz sabır ve özveri için çok teşekkür ediyor, her daim desteğinizi yanımızda görmekten dolayı duyduğumuz mutluluğu ifade etmek istiyorum. Sizin çabanıza, emeğinize ve desteğinize şahidiz ve sizleri gönülden tebrik ediyoruz. Yaz tatilinde öğretmenlerimiz tarafından "Telafide Ben de Varım" programı kapsamında sizlerin çocuklarınız ile etkili ve verimli zaman geçirmenizi sağlamak amacıyla ilimiz genelinde eğitim faaliyetleri düzenlenecek olup etkinliklere katılımınız bizi ziyadesiyle mutlu edecektir. Öğrencilerimizin sağlığı ve mutluluğunun her şeyin önünde geldiğinin bilinciyle bu süreçte bizlere vermiş olduğunuz destekten dolayı teşekkür ediyorum.    

Yeni eğitim ve öğretim yılında öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimizle sağlıklı günlerde buluşmak temennisiyle; Tekirdağ'ımızın ve çocuklarımızın en güzel geleceğe sahip olmasını dilerken bu süreçte desteği olan tüm yönetici, öğretmen, eğitim personeli arkadaşlarımıza, öğrenci ve velilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 

                                                                                                                                                                                                                                                               Ersan ULUSAN                                                                                                                                                                                                                                                                                                    İl Milli Eğitim Müdürü

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 261 20 11 / 261 20 77 / 261 08 36 / 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.