TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakan Özer, Paris'te Eğitim Bakanlarıyla İkili Görüşme Yaptı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, programı kapsamında Paris'te "Eğitimin Dönüştürülmesi Ön Zirvesi'ne katılan Cezayir Millî Eğitim Bakanı Abdelhakim Belaabed ile UNESCO Yürütme Kurulu Başkanı Tamara Rastovac Siamashvili ile bir araya geldi.
Bakan Özer, Paris'te Eğitim Bakanlarıyla İkili Görüşme Yaptı

Bakan Özer, ilk olarak Cezayır Milli Eğitim Bakanı Abdelhakim Belaabed ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Afrika ülkeleriyle son yıllarda gelişen ilişkilerin Türk dış politikası için bir başarı öyküsü olduğunu belirten Özer, bu öykünün en önemli bileşenlerinden birinin de dost ülke Cezayir ile Türkiye'nin yoğun ortaklığı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Cezayir ile beş yüz yılı aşan tarihi, köklü ve çok yönlü ilişkileri olduğuna işaret eden Bakan Özer, bu çerçevede iki ülke eğitim ilişkilerinin de memnuniyet verici bir durumda olduğunu kaydetti.

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun'un YDİK Toplantısı kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile oldukça önemli istişarelerde bulunduğuna değinen Özer, "Toplam 15 anlaşmanın imzalandığı bu toplantıda, bizler de Cezayir Dışişleri ve Yurtdışındaki Ulusal Topluluklar Bakanı Sayın Ramtane Lamamra ile Eğitim ve Öğretim Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı ile Mesleki Eğitim Alanında Mutabakat Zaptı'nı imzaladık." dedi.

İş birliklerinin, eğitimin birçok boyutunu kapsayan tecrübe paylaşımlarına imkan sağladığını dile getiren Özer, "Bakanlığımız, Dışişleri Bakanlığımız ve Cezayir Büyükelçiliğimiz aracılığıyla Cezayir'de bir uluslararası Türk okulunun açılmasıyla ilgili çalışmanın mutabakatla sonuçlanması bizleri memnun etmiştir."

Türkçe'nin desteklenmesi ve yurt dışında Türkçenin öğrenilmesine yönelik taleplerin karşılanmasına ayrı bir önem verdiklerini belirten Özer, Cezayir'de liselerde seçmeli yabancı dil olarak Türkçenin okutulmasını da memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.

İki ülkenin okulları arasında kardeş okul ilişkisi tesis edilerek kurumlar arası iş birliğini geliştirebileceklerini belirten Özer, şöyle devam etti: "Bakanlığımızın bu konuda sahip olduğu müktesebatı sizlerle paylaşmaktan ve sizlerin tecrübelerinden yararlanmaktan memnun oluruz. Mesleki eğitimde son yıllarda attığımız önemli kazanımları da sizlerle paylaşmaktan memnun olacağız. Kardeşlik ve karşılıklı güven üzerine dayanan ilişkilerimizin eğitim alanında önümüzdeki dönemle birlikte daha da derinleşeceğine inanıyorum."

Özer, UNESCO Yürütme Kurulu Başkanı Siamashvili ile bir araya geldi

Bakan Özer, daha sonra UNESCO Yürütme Kurulu Başkanı Tamara Rastovac Siamashvili ile bir araya geldi.

UNESCO çatısı altında iş birliğini geliştirmek arzusunda olduklarını dile getiren Özer, 'Eğitimin Dönüştürülmesi Ön Zirvesi'ne kapsamlı bir heyet olarak katılıyor olmalarının da bunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Salgın, ekonomik sıkıntılar, ihtilaf ve çatışmalar gibi birçok zorlukla karşı karşıya kalan eğitimin her durumda ve herkes için sürdürülebilir olmasının sağlanması için uluslararası dayanışmaya ihtiyaç olduğunu vurgulayan Bakan Özer şunları söyledi: "Yürütme Kurulu üyesi olarak, eğitimin dönüştürülmesine katkıda bulunmaya ve iyi uygulamalarımızı paylaşmaya hazırız. Ülkemiz yalnızca dijital dönüşüm, öğretmenlerin eğitimi, herkes için eğitim alanlarında değil, aynı zamanda misafir ettiğimiz mülteci/sığınmacı çocukların eğitimi konusunda da önemli başarılara imza atmıştır. Ülkemiz, geçmiş yıllardan edindiği tecrübelerle, pandemi sürecinde hiçbir öğrenciyi geride bırakmayacak şekilde,  uzaktan eğitimi ülke çapında zaman kaybetmeden uygulamaya koymuştur."

Bu alanda gerek teknolojik altyapı gerek içerik bakımından önemli yatırımlar yaptıklarını kaydeden Özer, UNESCO çatısı altında her türlü ortak projeye hazır olduklarını ifade etti.

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 0 282 261 20 11 / 0 282 261 20 77 /0 282 261 08 36 / 0 282 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.