TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

İlimiz Süleymanpaşa ilçesinde bazı okullarımızın isimlerinde değişiklik yapılması ile ilgili olarak yerel basınımızda ve sosyal medya platformlarında yer alan birtakım haber ve paylaşımlar üzerine kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Süleymanpaşa ilçemizde Yahya Kemal Beyatlı Anaokulu isminin değiştirilmesi, "Üç Kemaller Diyarı Tekirdağ" temasıyla sembolleşerek şehrimizin tarihinde önemli bir yeri olan, Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en büyük temsilcilerinden biri olan, iki dönem Tekirdağ milletvekilliği yapan Yahya Kemal Beyatlı'nın adının bir anaokulunda değil, kuruluş amaçlarıyla da uygunluk arz eden Güzel Sanatlar Lisemizde yaşatılmasının daha uygun olacağı düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Tekirdağ Güzel Sanatlar Lisesinin isminin "Yahya Kemal Beyatlı Güzel Sanatlar Lisesi" olarak değiştirilmesi  05.04.2021 tarih ve 08 no'lu Komisyon kararıyla karar altına alınmış, 09.04.2021 tarihinde Valiliğimiz uygun görüşüyle Bakanlığımıza teklif edilmiştir. Değişiklik ile ilgili Bakanlık Onayı beklenmektedir.

Yahya Kemal Beyatlı Anaokulunun isminin "Kiraz Çiçeği Anaokulu" olarak değiştirilmesi, kirazın şehrimizin sembolleri arasında yer alması ve bu ismin okul öncesi çağı çocuklarının yaş ve gelişim özellikleri açısından Yahya Kemal Beyatlı ismine nazaran daha uygun olacağı düşüncesinden kaynaklanmaktadır.

İlimiz Süleymanpaşa ilçesi Özel İdare Ortaokulu'nun isminin "Nihat Sami Banarlı Ortaokulu" olarak değiştirilmesi, Güzel Türkçemize ve kültür tarihimize çok değerli hizmetleri bulunan ve güzel Tekirdağ'ımızın şirin bir beldesinin adını kendine soyadı olarak edinen Nihat Sami Banarlı'nın isminin İlimizde bir eğitim kurumunda yaşatılmasının uygun olacağı düşüncesinden kaynaklanmaktadır.

57. Alay'ın da içinde bulunduğu 19. Fırka'nın 25 Şubat 1915 tarihinde Yarbay Mustafa Kemal tarafından Tekirdağ'da kurulmuş olması, Tekirdağlılar için büyük bir onur ve gurur kaynağıdır. Çanakkale Kara Savaşları'nda yaptıkları kahramanlıklarla savaşın kaderini değiştiren bu alayımızın aziz hatırasının kuşaktan kuşağa yaşatılması, kahramanlarımızın saygıyla yâd edilmesi, 57. Alay'ımıza ve onun kurucusu olan Mustafa Kemal'e minnettarlığımızın bir kez daha ifade edilmesi açısından da anlamlı ve değerli olacağı düşüncesinden hareketle Süleymanpaşa ilçemiz Tuğlacılar Anadolu Lisesinin adının "57. Alay Anadolu Lisesi" olarak değiştirilmesi, 14.04.2021 tarihli Bakanlık Onayı ile gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, ülkemizin değerlerini ve kaynaklarını ortaya çıkaran, gelecek nesillere aktaran, tüm hayatını Tekirdağ'ımızın gelişmesi için adamış, yerel tarihimizin en önemli kişilerinden birisi olan; Tekirdağ'ın tarihine ışık tutan sayısız araştırması ve yazdığı 40'ın üzerindeki kitap ile kent kültürüne büyük hizmetler üreten Araştırmacı Yazar Mehmet Serez'in özelliklerine uygun bir okulumuza ad verme çalışmalarımız ise devam etmektedir. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 261 20 11 / 261 20 77 / 261 08 36 / 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.