TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Çelenk Sunma Töreni İle Başladı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Çelenk Sunma Töreni İle Başladı

İlimizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Tarihi Valilik önünde düzenlenen Atatürk Anıtına Çelenk Sunma Töreni ile başladı.

Tekirdağ Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Tarihi Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla devam etti.

Ardından TBMM Başkanı Şentop'un mesajı okundu. TBMM Başkanı Şentop mesajında şu ifadelere yer verdi; "Bundan tam 98 yıl önce 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle ecdadımızdan büyük bir iftiharla devraldığımız mirası güzelleştirip geliştirerek gelecek nesillere bırakacağımızdan herkes emin olmalıdır. 'Ya İstiklal Ya Ölüm' kararlılığıyla devam eden mücadelenin, Tam Bağımsızlık ve Milli Egemenlik yürüyüşünde Cumhuriyet'in ilanı, bir dönüm noktası, bir büyük başlangıç ve yol haritası olmuştur. Ecdadımızın bu mirası bugün de bekasını sürdürmektedir. Milletçe hür ve bağımsız bir şekilde yaşama irademizi güçlü bir şekilde muhafaza ediyoruz. Birliğimizi, barışımızı, kardeşliğimizi hedef alan tehdit ve tehlikelere bugüne kadar büyük bir kararlılıkla karşı koyduk. Bundan sonra da Millet olarak her alanda ve her koşulda en yüksek gayretle çalışıp bu vatanı en üst düzeye çıkarmak için elimizden geleni fazlasıyla yapacağız.

Vatanımıza canlarını feda ederek milletimize şanlı zaferler kazandıran şehitlerimizi, gazilerimizi ve bütün vatan evlatlarımızı minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Hürriyet ve bağımsızlığımızın sembolü olan şanlı bayrağımız altında huzurlu bir şekilde yaşamamızı sağlayan Cumhuriyet'in 98'inci yılını kutluyorum. "

Meclis Başkanı Şentop'un mesajının okunmasının ardından törende şeref defterini imzalayan Vali Aziz Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: "İstiklal ve istikbalimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk;

Liderliğiniz ve Komutanlığınızla verilen İstiklal Mücadelesi'nin ardından büyük bir emek ve büyük bir fedakarlıkla kurulan Cumhuriyetimizin 98'inci kuruluş yıldönümünü kutlamanın gurur ve sevincini yaşıyoruz.

Zamanın sömürgeci güçlerine karşı sizlerin önderliğinde her ferdi ile kenetlenerek tarihin şahitlik ettiği en büyük kahramanlık destanlarından birini yazan Milletimiz, bağımsızlık iradesini ve Anadolu'nun Türk vatanı olduğunu tüm dünyaya ilan etmiş ve bu zaferini Cumhuriyetle taçlandırmıştır.

Bizlere bıraktığınız en büyük miras olan Cumhuriyetin her şart altında korunması ve yaşatılması hepimizin ortak ve vazgeçilmez gayesidir. Cumhuriyetimizi yüceltmek konusundaki kararlılığımız her geçen gün artarak devam etmektedir.

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır" sözünüzün gereği olarak Cennet Vatanımızın bölünmez bütünlüğüne, milletimizin birlik ve beraberliğine kast etmeye cüret edenlere hiçbir zaman fırsat vermeyeceğiz.

Cumhuriyetimizin 98. kuruluş yıl dönümünde hatıranızı yâd ederken, tüm Şehit ve Gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, Milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum."

Törene Vali Aziz Yıldırım'ın yanı sıra, Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun, Enez Kaplan,  Garnizon Komutanı Piyade Alb. Şahin Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Başsavcı Soner Gül, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Baro Başkanı Av. Sedat Tekneci, Vali Yardımcıları Murat Eren, Şenol Kaya İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Osman Kılıç, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, il protokolü, siyasi parti temsilcileri, STK'lar, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

29-10-202129-10-202129-10-202129-10-202129-10-202129-10-202129-10-2021

 

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 0 282 261 20 11 / 0 282 261 20 77 /0 282 261 08 36 / 0 282 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.