TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İlimizde Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İlimizde Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Töreni Vali Aziz Yıldırım, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın halkı selamlaması ile başladı.

Akabinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu.

Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Vali Yıldırım; "29 Ekim 1923, Türk milletinin yüksek karakterinin tecelli ettiği Cumhuriyet idare şeklinin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edildiği tarihtir. Bugün, bu yüce mirasın Türk milletine emanet edilişinin 99. Yıldönümünü kutluyoruz.

29 Ekim 1923'te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimiz, Kurtuluş Savaşı boyunca genç, yaşlı, kadın, erkek demeden verilen can siperane bir mücadelenin eseridir. Dönemin imkânsızlıkları ve zorluklarına rağmen, Gazi Mustafa Kemal liderliğinde düşmana karşı kazanılmış bir zaferdir.

Cumhuriyet yönetiminde milletin bütün bireyleri yönetime katılabilir ve söz sahibi olabilir çünkü cumhuriyet yönetiminde bütün vatandaşlar eşit haklara sahiptir. Tarih açık bir şekilde göstermiştir ki, Büyük Türk milletinin bekasının ve çağdaş dünyada hak ettiği yeri almasının yegâne sebebi cumhuriyettir. Yaşadığımız sıkıntılı günlerden sonra kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesindedir ki, bugün haklı olarak büyük bir millet ve devlet olmanın gururunu yaşıyoruz.

Bizler de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Benim en büyük eserim" dediği Cumhuriyetimize, birlik ve beraberliğimizden taviz vermeden binlerce yıldır sürdürdüğümüz kardeşlik ruhuyla sahip çıkacak ve ülkemizi uygarlık yarışında en üst sıralara taşıyacağız. 

Büyük bir medeniyetin mirasçısı olan devletimiz, kurulduğu günden bu yana hızla büyümüş ve özellikle son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirmiş, devletimiz ve milletimiz işbirliği içinde dünyanın en güçlü sanayisine ve ordusuna sahip ülkeler arasına girmeyi başarmıştır.

Her yerde ve her ferdimizle milletçe devletimizin bekası milletimizin refahı için çalışmaya, dünyanın gelişmiş ülkeleri ile her alanda yarışmaya ve mazlumların yanında, zalimlerin ve vatan hainlerinin ise karşısında olmaya, her zamankinden daha fazla azimli ve kararlıyız. Bunun için gerekli olan güce, yeterli akla, birikime ve tecrübeye sahibiz.

Millî Mücadele'yi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren ruhun, tıpkı 99 yıl önce olduğu gibi bugün de dipdiri yaşadığını müşahede etmekteyiz. Tarihte eşine az rastlanan kahramanlık destanıyla İstiklaline ve istikbaline sahip çıkan  Milletimiz,  geçmişte olduğu gibi günümüzde de  birlik ve beraberliğini koruyarak birbirine daha sıkı bağlarla bağlanmış ve kenetlenmesini bilmiştir.

Kurtuluş Mücadelemizden sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi "Türk Milleti'nin tabiat ve adetlerine en uygun idare olan Cumhuriyet idaresi" yeni Türk Devleti'nin yönetim şekli olmuştur.

Cumhuriyet'i korumak ve ilelebet yaşatmak bizlerin yegâne görevidir. Güçlü ve müreffeh yarınlara ilerlemek adına Devlet ve Millet olarak birlik ve beraberliğimizin oldukça önemli olduğunu bilincindeyiz. Bu bilinçle mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik anlayışından taviz vermeden, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir. Herkes şundan emin olmalıdır ki, buna hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza kadar yaşayacaktır.

Bu vesileyle başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve canlarını Türkiye Cumhuriyeti Devleti, demokrasi ve bağımsızlık uğruna feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıldönümü ve Cumhuriyet Bayramınızı en içten duygularımla kutluyorum.

"Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır."

Vali Yıldırım'ın konuşmasının ardından ilimiz genelinde "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı " konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Vali Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Ödüllerin verilmesinin ardından TBMM Başkanı Şentop'un mesajı okundu.

Ardından Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında şu ifadelere yer verdi:

Aziz Milletim...

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum.

Bugün, hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti'nin 99'uncu kuruluş yıl dönümüne kavuşmanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz.

Ülkemizin 81 vilayetindeki her bir insanımızın ve dünyanın dört bir köşesindeki milyonlarca vatandaşımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.

Yurt dışındaki temsilciliklerimizde bayram sevincimize ortak olan dostlarımıza da şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Bu vesileyle bir kez daha Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal'le birlikte İstiklal Harbimizi zaferle taçlandıran kahramanlarımızı, Büyük Millet Meclisi'nin vatanperver üyelerini rahmetle yâd ediyorum.

Bağımsızlığımız uğrunda bir gül bahçesine girercesine toprağa düşen aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnetle anıyorum.

Bundan 99 yıl önce ağır bedeller ödeyerek, gerçekten çok zor şartlarda kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti'ni "muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarmak" için kesintisiz bir mücadele içindeyiz.

Son 20 yılda gerçekleştirdiğimiz demokrasi ve kalkınma devrimleriyle, sadece milli iradenin önündeki engelleri değil, cumhurla cumhuriyet arasında örülen kalın duvarları da ortadan kaldırdık.

Türkiye'yi, demokrasisi örnek alınan, ekonomisi göz dolduran, diplomasisi ilgiyle takip edilen, milli birlik ve kardeşliğini her türlü sabotaja rağmen en güçlü şekilde muhafaza eden bir ülke konumuna getirdik.

Bir asır önce istiklal mücadelesi mazlum halklara ilham veren Türkiye'nin,  bugün de gözlerin ve kalplerin hayırlı menzili içinde olduğu bir gerçektir.

Küresel belirsizliklerin arttığı bir dönemde barışı, istikrarı ve adaleti tesise yönelik gayretlerimiz, tüm kesimler tarafından takdirle karşılanıyor.

Suriye'deki insani trajedinin sona erdirilmesinden Rusya-Ukrayna krizinin çözüme kavuşturulmasına kadar girişimci ve insani dış politikamızla çevremizde bir barış ve refah kuşağı oluşturmaya çalışıyoruz.

Milli gelirine oranla en çok insani yardım yapan ülke olarak, nerede bir mazlum, mağdur ve ihtiyaç sahibi varsa, kökenine, inancına, farklılıklarına bakmadan imdadına koşuyoruz.

Küresel ölçekte ülkemizin itibarını ve ağırlığını artırırken, içeride de yatırım ve kalkınma hamlelerimize aralıksız bir şekilde devam ediyoruz.

Karadeniz'de keşfini yaptığımız ve evlerimize taşımak için gece gündüz çalıştığımız doğalgaz, enerji kulvarında önümüzde yeni ufuklar açtı.

Savunma sanayii alanında kendi ürünlerini tasarlayan, geliştiren, üreten ve bunları ihraç eden bir kapasiteye ulaştık.

Tarımdan turizme, ulaştırmadan eğitim ve sağlığa her alanda kendimizle yarışıyor, başarı çıtamızı sürekli yukarı taşıyoruz.

Birkaç gün önce yaklaşık 6 milyon vatandaşımızın ev ve arsa ihtiyacını giderecek tarihimizin en büyük sosyal konut projesinin temelini attık.

29 Ekim'de de ülkemizin ilk yerli ve milli elektrikli otomobili olan TOGG'un banttan indirilme törenini gerçekleştiriyoruz.

Maruz kaldığımız onca haksızlığa ve engellemeye rağmen, bir satranç ustası hassasiyetiyle, 2053 ve 2071 vizyonlarımızın temelini atıyoruz.

Ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmet altyapısı üzerinde "Türkiye Yüzyılı"nı inşa etmekte kararlıyız.

Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum.

Bu düşüncelerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı bir kez daha tebrik ediyor, milletimize sağlık, huzur ve esenlik diliyorum.

Şehitlerimizin ruhları şad olsun!

Cumhuriyetimizin 99'uncu yıldönümü kutlu olsun!

Mesajların okunmasının ardından öğrenciler "Atatürk" ve "Cumhuriyet" konulu şiirleri okudular.

Sonrasında Süleymanpaşa Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün hazırlayıp sunduğu Halk Oyunları Gösterisi izlendi.

Ardından İl Jandarma Komutanlığında görevli Uzman Çavuş Fırat Eroğlu eşliğinde mayın arama köpeği Ateş, bir gösteri sundu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, tören birliklerinin geçit töreni ile sona erdi.

29-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-2022

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 0 282 261 20 11 / 0 282 261 20 77 /0 282 261 08 36 / 0 282 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.