TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri Halkımızın Yoğun Katılımıyla Düzenlendi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri Halkımızın Yoğun Katılımıyla Düzenlendi

5 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Süleymanpaşa ilçemiz Sahil Dolgu alanında kutlandı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı, 15 Temmuz Temalı Fotoğraf Sergisi'nin Vali Yıldırım, eşi Güllühan Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından gezilmesi ile başladı.

Program, Anı Defteri'nin vatandaşlarımızın duygu ve düşüncelerini paylaşması için imzaya açılmasıyla devam etti.  

Anı Defterini imzalayan Vali Yıldırım, Anı Defterine şunları yazdı; "15 Temmuz 2016 günü, FETÖ/PDY Terör Örgütü mensupları tarafından Sayın Cumhurbaşkanımızı, Milli İrademizi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin istiklal ve istikbalini hedef alan menfur bir darbe teşebbüsü gerçekleştirilmiştir.

 Bu teşebbüs dâhilinde Milli egemenliğimizi simgeleyen Türkiye Büyük Millet Meclisi başta olmak üzere çeşitli kamu hizmet binaları uçak ve helikopterlerle bombalanmış, işgale yeltenilmiş, bu menfur girişime karşı çıkmak amacıyla meydanlara yürüyen vatandaşlarımızın üzerine tanklar yürütülmüş, ateş açılmıştır.

 Milli iradeye yönelik bu menfur girişim kadın, erkek, genç, yaşlı demeden bedenini tanklara, bombalara, kurşunlara siper eden, "Vatan, Millet, Bayrak ve Devlet" sevdalısı yüce Türk Milleti'nin onurlu duruşu karşısında hezimete uğramış, tarihi şan ve şeref destanlarıyla dolu olan Milletimiz bu mücadelesiyle tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir.

 15 Temmuz'u asla unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı ifade ederek; milli birliğimiz ve demokrasimize karşı yapılmış hain darbe girişimine karşı büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla mücadele verirken şehit olan vatandaşlarımızı rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum."

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından TRT 1 ekranlarında yayınlanan Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda bu yıl 1. olan Ergene Velimeşe Zümrüt Camii İmam Hatibi Muhammed İsmail Demirel'in Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca hazırlanan "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" konulu video izlendi.

Sonrasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Halka Hitapları barkovizyon aracılığı ile canlı olarak dinlendi.

Daha sonra Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel bir konuşma yaptı.

Başkan Yüksel'in konuşmasının ardından Tekirdağ Anadolu Lisesi öğrencisi Berfin Ahizer "15 Temmuz Marşı" adli şiiri, Tekirdağ Belediyesi Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Batuhan Gürsu "Millete Bakın Hele" şiirini ve Namık Kemal Lisesi öğrencisi Mehmet Melih Can Ese "15 Temmuz" adlı şiiri okudu.

Şiirlerin okunmasının ardından konuşan Vali Yıldırım; "15 Temmuz gecesi özgürlüğümüze, geleceğimize pranga vurulmak istenmiş, milletimizin vergileriyle alınan tanklar, uçaklar, helikopterler ve silahlar kahraman Türk ordusunun şerefli üniformasını hak etmeyen asker görünümlü hainler tarafından halkımıza çevrilmiştir.

Milletimiz, bu darbe teşebbüsüne direnmiş, iradesini gasp etmek isteyen, özgürlüğüne, bağımsızlığına kast etmek isteyenlere karşı şerefli bir mücadele vermiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın darbeye karşı durma çağrısı yapmasının ardından yurdun dört bir köşesinde milli birlik ve beraberlik içerisinde, kardeşlik ruhuyla, büyük bir inanç, azim ve kararlılıkla gece boyunca tankın, tüfeğin, topun, uçağın, helikopterin karşısına imanıyla, inancıyla, karşı duran milletimiz, darbe teşebbüsünde bulunanların heveslerini kursağında bırakmış, milli iradenin tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisimize, demokrasimize ve devletimize sahip çıkmıştır. Darbe teşebbüsünü bertaraf ederek,  yurdunu alçaklara uğratmamış, göğsünü siper ederek bu hayasızca akını durdurmuştur.

15 Temmuz, milletimizin; tıpkı Çanakkale'de, İstiklal Harbimizde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olup, hangi güce dayanırsa dayansın, iradesini hangi odağa teslim ederse etsin, bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı, tarihi bir meydan okumasıdır.

93 Harbinde Nene Hatun'u, Kurtuluş Savaşında Maraşlı Sütçü İmamı, İzmir'i işgal ettiklerinde Yunanlılara ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin'i çıkaran bu necip millet, 15 Temmuz gecesi Ömer Halisdemir, Münir Alkan, Mehmet Şengül gibi yiğitleri çıkarmış, geleceğimizi karartmak isteyen hainleri hüsrana uğratmıştır.

O karanlık gecede millet olarak verdiğimiz mücadele, Türk milletinin, hiçbir vakit işgallere, yıkımlara ve darbelere boyun eğmediğinin ve eğmeyeceğinin en net biçimde ifadesidir. Milletimiz, yurdumuzun üzerinde tüten son ocak sönmeden al sancağımızın dalgalanmaya devam edeceğini bir kez daha ispatlamıştır.

Bilinmelidir ki;

Gök kubbe var olduğu sürece, şehadetleri dinin temeli olan bu ezanlar dinmeyecek, bu bayrak inmeyecektir.

Türk Milleti'nin kendine has özelliklerini çok iyi bilen Mehmet Akif Ersoy, bundan tam 100 yıl önce Türk Milletinin hiçbir zaman esareti kabul etmeyeceğini, istiklali, istikbali için her türlü zorluğun üstesinden geleceğini şu dizelerle ifade etmiştir.

"Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

Kükremiş sel gibiyim; bendimi çiğner, aşarım;

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım."

Değerli Tekirdağlılar;

Milletin iradesine kast edenler, millete bu zulmü yaşatanlar hak ettikleri cezayı buldular. Bu cezalar ibret olacak milletin iradesine kast etmeye çalışanlar, bir daha böyle bir şeye asla cesaret edemeyecekler, bu düşünceyi akılların ucundan bile geçiremeyeceklerdir. Herkes şunu bilsin ki, milletin geleceğini darbelerle tayin etme devri kapanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Bunun en büyük teminatı ise her şart ve durumda dik duran sizlersiniz yani yüce Türk milletidir. Allah milletimizden razı olsun.

Bu vesileyle, özgürlük, bağımsızlık ve demokrasi uğruna yapılan eşsiz mücadelemizin kahramanı 251 şehidimizi, 2194 gazimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum, şehitlerimizin mekanları cennet olsun. Ayrıca gazilerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. Böyle bir olayın bir daha yaşanmamasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum.

Selam olsun vatanına-milletine sahip çıkanlara...

Selam olsun Devletini ve Cumhuriyetini koruyanlara...

Selam olsun istiklal ve istikbali için canından vazgeçenlere... " dedi.

Vali Yıldırım'ın konuşmasının ardından Şef Salih Demirci yönetiminde; Süleymanpaşa  Belediyesi Konservatuarı Tasavvuf Müziği Topluluğu, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Mehteran Bölüğü ile birlikte Kahramanlık Türkülerimizi seslendirdi.

Sonrasında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında Tekirdağ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonu ile gerçekleştirilen "15 Temmuz Demokrasi Koşusu"nda mücadele eden sporcular 15 Temmuz Şehitlerinin aziz hatıraları anısına elden ele, nöbetleşe, gururla taşıdıkları "Şanlı Sancağı" Vali Aziz Yıldırım'a teslim ettiler.

Sancak tesliminin ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında Süleymanpaşa Belediye Başkanlığımızca organizasyonu gerçekleştirilen "Okçuluk Yarışmasında" dereceye giren sporcularımıza ve "1500 Metre Yüzme Etkinliğine" katılan tüm sporcularımızı temsilen en genç üç yüzücümüze ödülleri Vali Yıldırım, eşi Güllühan Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından taktim edildi.

Sonrasında Vali Yıldırım ve eşi Güllühan Yıldırım, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle "Demokrasi Nöbeti" tutan vatandaşlarımıza ilimizin çeşitli kurum ve kuruluşları tarafından verilen ikramların yer aldığı ikram çadırlarını gezdi. Ayrıca Vali Yıldırım ve eşi Güllühan Yıldırım, Süleymanpaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan aşı standını da gezdi.  

Program, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan videoların ve TRT tarafından hazırlanan "Mahrem" belgeselinin  izlenmesiyle devam etti.

00:13'de sela okunmasının ardından tören sona erdi.

17-07-202117-07-202117-07-202117-07-202117-07-202117-07-202117-07-202117-07-202117-07-202117-07-202117-07-202117-07-202117-07-202117-07-202117-07-2021

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 0 282 261 20 11 / 0 282 261 20 77 /0 282 261 08 36 / 0 282 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.