TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Yaşamı Tehdit Eden Hastalıklara Karşı Uzmanlarla El Ele”

“Yaşamı Tehdit Eden Hastalıklara Karşı Uzmanlarla El Ele”

Trakya Kalkınma Ajansı´nın 2017 yılı teknik destek programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen  "Yaşamı Tehdit Eden Kronik Hastalıklarda Aileye Destek Olmak Eğitici Eğitimi" konulu projenin eğitimi 11-20 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

Doç.Dr. Aliye Yıldırım Güzelant ,Doç.Dr. Sibel Özkan Gürdal, , Doç.Dr. Nazmiye Kocaman Yıldırım, Uzm. Dr. Ahmet Yolcu, Psikoonkolog Elçin Biçer, Aile ve Çift terapisti Özge Öztürk Birdal, ve Terapist Seyide Şen tarafından verilen eğitimde 14 sağlık personeli ve 12 psikolojik danışman, yaşamı tehdit eden hastalıkların genel tanımı, rehabilitasyon süreci, Türkiye´de ve dünyada kanser türleri ve temel tedavi yöntemleri, bilinçaltı mekanizmasının yaşamı tehdit eden hastalıklara etkisi, interaktif imajinasyon çalışmasıyla hastanın ve ailesinin kansere verdiği psikolojik reaksiyonlara genel bakış, tedavi sürecinde değişen psikolojik reaksiyonları tespit etme, psikoonkolojinin uygulama alanları, klinikte hastaya bütüncül yaklaşım, Kanserde ilk görüşme teknikleri, Kanser tanısının hastayla paylaşılması, Tedavi sürecinin yönetiminde bireysel ve ailesel danışmanlık çözümleri, Kanserde psikolojik danışman olmak, Travmatik bir kriz olarak kanserde sanat terapilerinin ve dramaterapinin kullanımı, bedensel müdahale tekniği olarak dans/hareket terapisinin kanserde kullanımı, kanserde ölüm ve varoluşsal konuları çalışmak, kanserde kaygı ve depresyonla bas ederken bilişsel/davranısçı ve psikodinamik yöntemler, kanserli ebeveyne sahip sağlıklı çocukların psikolojik reaksiyonları, kanserli ebeveyne sahip çocuğa hastalığı açıklamak ve okul ortamında aileye danışmanlık konularında daha yetkin ve donanımlı hale gelmişlerdir.

Katılımcıların sertifikaları Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Cengiz Becerir, Kamu hastaneleri başkanı Uzm.Dr. Atakan Eren, Halk sağlığı başkanı Dr. Hacı Bayram Zengin, Mali ve idari işler başkanı Zafer Soykırlı, Dr. Hülya Becerir, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube müdürü Kadir Bakır takdim etmiştir.

Tekirdağ Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Dinçer DÖNMEZ yaptığı açıklamada, onkolojide hastaya bütüncül yaklaşım gereği sunulacak psiko-sosyal destek hizmetlerine dair 2018 yılında Tekirdağ bölgesinde, kanser deneyimi yaşayan hastaya ve ailesine psikolojik danışmanlık hizmetleri, okul çağında çocuğa sahip kanserli ebeveynlere yönelik aile içi iletişim eğitimi ve toplumsal farkındalık çalışmalarının Tekirdağ Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirileceğinin bilgisini vermiştir.

25-12-201725-12-201725-12-2017

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 15 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 261 20 77

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.