TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

STEM Gelişim Projesi İmzalandı

STEM Gelişim Projesi İmzalandı

Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda, Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü (Muratlı ve Marmara Ereğlisi İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ortaklığında) ve Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü (Saray ve Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ortaklığında) tarafından hazırlanan STEM konulu projelerin imza töreni 28.09.2017 Trakya Kalkınma Ajansında yapıldı.

İmza törenine; İl Milli Eğitim Müdürü Ersan ULUSAN, Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ünal MAMUR, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin GÜMÜŞ, Trakya Kalkınma Ajansı Yetkilileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Projelerden Sorumlu Şube Müdürü Harun ÖZ, İl Milli Eğitim Müdürlüğü STEM ve Kodlama Koordinatörü Neslihan FİDAN katıldı.

Proje ile Tekirdağ ili Süleymanpaşa, Muratlı, Marmara Ereğlisi, Çerkezköy, Kapaklı ve Saray ilçelerinde görev yapan Bilişim Teknolojileri (BT) öğretmenlerinin mesleki kapasitelerini artırabilmek adına uzman ekip tarafından uygulamalı olarak verilecek olan STEM eğitimlerini kapsamaktadır.

Bilişim Teknolojisi öğretmenlerimizin alacağı STEM eğitimi disiplinler arası bir öğrenim yaklaşımıdır. Science-Fen, Technology-Teknoloji, Engineering- Mühendislik ve Mathematics-Matematik alanlarının baş harflerinden oluşmakta ve bu alanların birbirine entegre edilmesinde ortaya çıkan bir kavramdır. STEM eğitimi teorik bilgilerin uygulama ve ürüne dönüştürülmesine olanak tanıması açısından oldukça önemlidir.

STEM yaklaşımının teknoloji ve mühendisliğe özellikle vurgu yapması; çocuklara küçük yaşlardan itibaren disiplinler arası bir bakış açısı kazandırması ve bilgilerin somut olarak hayata geçirilmesini sağlaması STEM’i günümüzün bilgi ve iletişim çağında çok önemli bir yere oturtmaktadır. Kodlama, programlama, STEM gibi sayısal zekâya hitap eden çalışmalar; eleştirel düşünme, problem çözebilme, yaratıcı düşünme, işbirlikçi çalışma gibi önemli becerileri kazandırmaktadır. Bu beceriler doğrultusunda üretim yapılarak topluma ve ekonomiye fayda sağlanabilmektedir. Hayata geçirilen STEM projeleri ile nitelikli üretim yapan çağdaş bir bilgi toplumu oluşturulması hedefleniyor.

29-09-201729-09-2017

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 15 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 261 20 77

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.