TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehber Öğretmenlere Yönelik "Okullarda Takım Olma ve Gönüllü Çalışma Paneli" Düzenlendi

Rehber Öğretmenlere Yönelik "Okullarda Takım Olma ve Gönüllü Çalışma Paneli" Düzenlendi

Tekirdağ Rehberlik ve Araştırma Merkezi, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının ilk eğitim çalışmasını 9 Ekim 2017 tarihinde, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğünün destekleriyle, il genelinde resmi ve özel öğretim kurumlarında görev yapan tüm rehber öğretmenlere yönelik olarak gerçekleştirdi.

Panelde Dr. Tülay Üstündağ, "Okullarda Takım Olma ve Gönüllü Çalışma", Psk. Dan. Mehmet Osman Çetiner, "Yaşama Sevme Öğrenme Yolculuğunda Psikolojik Danışma ve Rehberlik" ve Prof. Dr. Figen Çok, "Çocuk ve Ergenler Büyürken Yeni Eğilimler" başlıklı konularda bilgilendirme oturumları yaptı.

Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ersan Ulusan, öğrenmenin hayat boyu süren bir yolculuk olduğuna inandığını belirterek rehber öğretmenlerinin okul sistemi içerisindeki önemine değindi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ersan ULUSAN şunları söyledi:

“Son yıllarda psikolojik danışma ve rehberlik (PDR) alanı dünyanın çoğu yerinde ve ülkemizde gelişim bakımından hızlı bir ilerleme göstermekte ve çıktılarını eğitim dünyamıza aktarmaktadır. Bu durum okullardaki rehberlik faaliyetlerinin gerek ve titizliğini bir kez daha vurgulamakta ve öğrenci kişilik hizmetlerinin okul kültürlerinde yer edinmesini gerekli kılmaktadır.

Özellikle okullarda Yeşilay ile yapılan protokol kapsamında bağımlılıkla mücadele çalışmaları 2014 yılı itibariyle çok güzel sonuçlar vermiştir. Ülke çapında 500 formatör, 28000 rehber öğretmen eğitilmiş ve 20 milyon öğrenciye ulaşılmıştır. Bu çalışmaların devamı ve güzel sonuçları yine rehber öğretmenlerin gayretiyle olacaktır.

Bu sene başındaki İl Yürütme Komisyonu toplantısında, Bakanlığımızın belirlediği iki genel  hedef dışında kendine zarar verme ve akran zorbalığı konuları belirlenmiş ve sizin gayretli çalışmalarınız ile okulların her tür ve kademesinde fayda sağlayacağı düşünülmüştür.

Okullarımızda yaptığınız tüm çalışmaların İlimize olumlu yansıması için birimler arası ilişkilere dikkat etmek, özellikler Rehberlik Araştırma Merkezleri ile irtibatta olmak nihai sonuç alımını hızlandıracaktır.”

Ardından panelist eğitimcilere teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ile program sonlandırıldı.

Panel bitiminde Tekirdağ Rehberlik ve Araştırma Merkezinin DiyagRAM 2 dergisinin rehber öğretmenlere dağıtımı yapıldı.

11-10-201711-10-201711-10-201711-10-201711-10-201711-10-2017

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 15 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 261 20 77

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.