TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Okulu Geleceğe Taşımak” Konulu Konferans Düzenlendi

“Okulu Geleceğe Taşımak” Konulu Konferans Düzenlendi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün “Tekirdağ Maarif Akademisi” projesi kapsamında Namık Kemal Üniversitesi Konferans Salonunda 11 Nisan 2018 Çarşamba günü “Okulu Geleceğe Taşımak” konulu konferans düzenlendi.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ersan Ulusan tarafından açılış konuşması yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın  Ersan Ulusan konuşmasında: ”Okul sağlığı ve temizliği konusunda en üst seviyede önem göstermemiz gerekiyor. İstiyoruz ki her okulumuz beyaz bayrak sertifikası alsın. Zaten yapmakla zorunlu ve mükellef olduğumuz bu konuyu beyaz bayrak sertifikası alarak sonuçlandırsın.

Okul servis araçlarının denetimi ile ilgili yapılacak iş ve işlemler bizim için önemli. Bu yıl daha önemli hale geldi. Son düzenlenen Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile beraber okul müdürlükleri nezdinde çalışacak olan servis araçlarının mülki amir onayı alması gerekecektir.

Okul güvenliği ile alakalı, kent güvenlik sistemine entegre üç okulumuzla ilgili Bakanlığımız nezdinde yapılan bir çalışma var. Valilik imkanlarıyla da on beş okulumuz bu sisteme entegre ediliyor. Yapımı devam eden ve bundan sonra yapılacak tüm okullarımızın da kent güvenlik entegre sistemine eklenmesi sağlanacak. Kamera sistemi yeterli olmayan okullarımızda sistemlerin değiştirilmesi ve yenilenmesi gerekir.

Yine Bakanlığımızla Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan protokol kapsamında Yeşilay Cemiyeti Tekirdağ Şubesi ile sürdürdüğümüz Bağımlılıkla mücadeleyi projeye dönüştürdük. Öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize dönük uyguladığımız Türkiye Bağımlılıkla Mücadele seminerleri kapsamında yapacağımız çalışmalar bizler için önemli. Bunu da sürdüreceğiz. Sene başında tüm rehber öğretmenlerimize “uygulayıcı eğitici” eğitimini verdik. Özel okullarımızın idarecileri burada. Onlardan gelen talep üzerine özel okulların rehber öğretmenlerine de bu hizmeti sunduk. Öğretmenlerimizin tamamı bu eğitimden geçti.” dedi. 

Programda konuşan Valimiz Sayın Mehmet Ceylan; “2017-2018 yılı eğitim-öğretim yılının ikinci dönemini huzur içerisinde verimli bir şekilde sürdürüyoruz. Öğrencilerimizi geleceğe hazırlarken  tüm idareci, öğretmen, öğrenci, veli ve diğer paydaşların çalışmalarını koordineli bir şekilde sürdürmeleri gerekmektedir. Amacımız, ilimizdeki eğitim düzeyini en üst düzeye çıkarmak, sıkıntı ve sorunları çözmektir. Havaların ısınmasıyla birlikte eğitim-öğretimdeki riskler de artmaktadır. Okul idarecilerimizden öğrencilerin devamsızlık durumlarını iyi takip etmelerini istiyorum. Nisan ayından sonra öğrencilerimiz sınav dönemine giriyor. Bu dönemde öğrenciler stresli olacağından, öğretmenlerimizin daha hassas ve özenli davranmalarını, yeni değişen sınav sistemi hakkında öğrencilerimizin doğru bilgilendirilmesini istiyorum.” dedi. 

Vali Ceylan sözlerine: “Eğitimin yanı sıra diğer bir önceliğimiz de uyuşturucu ile mücadeledir. Bu konuda bizlerin en büyük destekçisi okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz ve  velilerimizdir. Bu konudaki duyumlarınızı yöneticilerinizle ya da emniyet güçlerimizle paylaşmanızı istiyorum.” diye devam etti.

Vali Ceylan, sözlerini, okul güvenliği, servis denetimleri, okullarda yapılacak sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere değinerek bitirdi.  

Konuşmaların ardından konferans, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytaç Açıkalın’ın interaktif sunumu ile devam etti.

Konferansa, Valimiz Sayın Mehmet Ceylan, Vali Yardımcımız Sayın Suat Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ersan Ulusan, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, ilimizde bulunan tüm resmi ve özel okulların müdürleri katıldı.

12-04-201812-04-201812-04-201812-04-201812-04-201812-04-201812-04-2018

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 15 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 261 20 77

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.