TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Moving from the Margins of Society” (Toplumun Dezavantajlı Bireylerinden Hareketle) isimli AB projesi eğitimi

Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğünün “Moving from the Margins of Society” (Toplumun Dezavantajlı Bireylerinden Hareketle) isimli AB projesi kapsamında düzenlediğimiz 1. Toplum Liderliği Eğitimi Pilot Kursu 8-12 Eylül 2014 tarihleri arasında Kalkınma Ajansı Desteği ile yapıldı.
“Moving from the Margins of Society” (Toplumun Dezavantajlı Bireylerinden Hareketle) isimli AB projesi eğitimi

Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğünün “Moving from the Margins of Society” (Toplumun Dezavantajlı Bireylerinden Hareketle) isimli AB projesi (LIFELONG LEARNING PROGRAMME Application 538535-LLP–1–2013–1-UK-GRUNDTVIG-GMP) kapsamında düzenlediğimiz 1. Toplum Liderliği Eğitimi Pilot Kursu 8-12 Eylül 2014 tarihleri arasında Kalkınma Ajansı Desteği ile yapıldı. Eğitimlere Roman toplumunda liderlik yapabilecek 10 kursiyer katıldı. Eğitimlerde Roman toplumunun sorun analizi yapılarak problemler tespit edildi. Aktif vatandaşlık bilinci ve sosyal içerme, birleştirici iletişim ve kazanımlar ile kamu kurumları ile Roman toplumu arasında hizmetlere erişim konusunda kursiyerler bilgilendirildi. Bu eğitimler Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Semih Marangoz ve Kalkınma Ajansı Proje Uzmanı Necmi Gündüz Tarafından verildi. Eğitim süresince gerçekleştirilen bazı etkinlikler:

1.    Gün: Tekirdağ Namık Kemal Lisesi Rehber Öğretmeni Serkan Tekinsoysal tarafından CV hazırlama ve internet üzerinden iş arama anlatıldıktan sonra sırasıyla İŞKUR ve TASIAD ziyaretleri yapıldı. Ziyaretlerin amacı iş arama sistemini ve profesyonel dernek yapılaşmasını tanıyarak aktif vatandaşlığı pekiştirmekti.

2.    Gün: Sorun analizi yapılarak Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Uzmanları Betül Kulaç ve Berk Keskinel tarafından 360 Derece Tekirdağ web sitesi tanıtıldı. Uzmanların rehberliğinde sırasıyla Tekirdağ Namık Kemal Evi Müzesi, Tekirdağ Müzesi ve Rakoczi Müzesi gezilerek tarihi ve kültürel değerlerimiz öğrenildi. Daha sonra değerlendirme çalışması yapılarak gün tamamlandı.

3.    Gün: Tekirdağ Valiliği ziyaret edildi. Vali Yardımcımız Aydın Tetikoğlu ile görüşmemizin ardından sırasıyla Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Halis İşler, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ile kursiyerlerimiz ve Norveçli gözlemcilerimiz bir araya getirildi. Öğleden Sonra Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ve Sağlık Müdürlüğüne gidildi. Buralarda bu kurumların ne gibi hizmetler verdikleri ve bu hizmetlere nasıl erişecekleri konusunda kursiyerlerimize sunumlar yapıldı.

4.    Gün: Uluslar arası 105. Pavli festivaline gidildi. Açılış töreninin ardından Yaylagöne Köyündeki Gençlik Projesinin kapanışına gidildi. Burada ortak bir dili olmayan 20 gencin 7 günlük çalışmalarını bir proje altında evrensel dostluğu nasıl yaşadıkları guruba gösterilerek aktif vatandaşlık bilinci konusunda grup üyeleri ile söyleşi yapıldı.

5.    Gün: Trakya Kalkınma Ajansı salonundaki kapanış toplantısı Genel Sekreter Mahmut Şahin ve İl MEM Şube Müdürü İsmail Çelebi katılımı ile gerçekleşti.

 

 

Kapanış toplantısı sonrası Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ile Aydoğdu Mahallesine gidildi. Kursiyerlerimiz ile birlikte mahalle gezildi ve kursiyerlerimiz bir araya gelerek Kalkınma Ajansı imkanlarından yararlanmaları ve mahalle sakinlerine önderlik etmeleri için teşvik edildiler.

 

AB projesi eğitimiAB projesi eğitimiAB projesi eğitimiAB projesi eğitimiAB projesi eğitimiAB projesi eğitimi

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 15 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 261 20 77

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.