TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

Bugün, İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıldönümü.  12 Mart 1921’de 724 eser arasından, Birinci TBMM tarafından  “İstiklâl Marşı” olarak kabul edilmiştir

Merhum Mehmet Âkif Ersoy, Ankara’daki Taceddin Dergahı’nda  “Kahraman  Ordumuza”  ithaf ettiği  İstiklâl Marşı’nın güftesini, şiirlerini topladığı  Safahat’a dahil etmemiş ve “İstiklâl Marşı’nın, Türk Milleti’nin eseri olduğunu”  ifade ederek ödül olarak belirlenen parayı da kabul etmemiştir.

İstiklal Marşımız, Türk milletinin düşünce,  iman,  cesaret,  kararlılık,  vatan sevgisi ve gerektiğinde en ufak bir tereddüt göstermeden  vatanı için canını seve seve feda ederek şehadeti arzulayan  duygularını yansıtır .

İstiklal Marşımız, her okunduğunda duygularımızı doruğa çıkaran, bu ülke için canını feda ederek bu mübarek toprakları  bize  vatan kılan kahramanların,  şehitlerimizin aziz hatırasını  tüm benliğimizde canlandırır. Bizim milli  hislerimizi en güzel bir şekilde ifade etmektedir. 

İstiklal Marşı, Kahraman Ordumuzun, kanının son damlasına kadar bu ülkeyi koruma azim ve kararlılığının ifadesidir.

 “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın!”  diyen Merhum Mehmet Akif  Ersoy  başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan bırakan  tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

                               

                                                                                            Ersan ULUSAN

                                                                                               İl Milli Eğitim Müdürü

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 15 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 261 20 77

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.