TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ersan ULUSAN´ın 10 Kasım Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ersan ULUSAN´ın 10 Kasım Mesajı

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79. yılında rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

 

Kurtuluş Savaşımızdan zaferlerle çıkıp Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduktan sonraki dönemde, siyasi, kültürel, sanat, iş, bayındırlık, askeri, sanayi ve diğer alanlardaki çalışmaların yanında, eğitim alanındaki çalışma ve atılımlara da hız verildi.

 

Atatürk, “Bugün hepimizin en önemli ve en verimli görevimiz, milli eğitim işleridir” sözü ile Milli Eğitimin önemini belirtmiştir.

 

Atatürk, Milli Eğitimin Genel Amacını ;”Memleketi, bilim, kültür, ekonomi ve bayındırlık alanında yükseltmek, milletimizin her konuda pek verimli olan yeteneklerini geliştirmek, gelecek nesillere sağlam, değişmez ve olumlu bir karakter vermek gerekir.” sözleri ile açıklamıştır. “ Milli eğitim politikamızın temel taşı, bilgisizliği gidermektir. Milli toplumun medeni ve sosyal değerini yükseltecek ve ekonomik gücünü arttıracak yurttaşlar yetiştirmektir.” sözü ile de eğitim hedefimizi göstermiştir. Sürekli değişen bilim ve teknolojik gelişmelerin gerekliliğine yıllar öncesinden yaptığı vurgu bugünün dünyasında daha çok önem kazanmaktadır.


Sevgili Gençler,

 

Atatürk, “Gelecek nesillerin yararlanabileceği değerli, ölmez, bilim ve sanat eserleri bir varlık olarak tarihte şerefli bir yer kazanmak ülkümüz olacaktır. Çocuklarımıza da aynı düşünce ve eğitim vereceğiz. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk Milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır” ifadesi ile Türkçemizin korunmasına ve ona sahip çıkılması gereğine vurgu yapmıştır. Bu görev bilinci tüm edebi yayınlar, yazılı ve görsel basın, sosyal medya ve bilimsel çalışmalarda mutlaka dikkate alınması gerekli bir görevdir. Yapacağınız çalışmalarda çağdaş medeniyetler seviyesini yakalamak değil onların üstüne çıkma gayreti içinde olmanız ülkemizin dünya ülkeleri arasındaki gücü ve saygınlığını daha da artıracaktır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle ölümünün 79. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve saygıyla anıyorum.

 

Ersan ULUSAN

İl Milli Eğitim Müdürü

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 15 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 261 20 77

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.