TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

7. Eğitim Yöneticileri Buluşması Toplantısı Yapıldı

7. Eğitim Yöneticileri Buluşması Toplantısı Yapıldı

         Geleneksel olarak her yıl eğitim-öğretim yılının başında düzenlenen ve Tekirdağ İlindeki eğitim yöneticilerinin bir araya gelerek eğitimsel konuları istişare ettikleri "Eğitim Yöneticileri Buluşması"nın yedincisi Namık Kemal Üniversitesi Konferans Salonunda yapıldı.

7. Eğitim Yöneticileri Buluşmasına Tekirdağ Valisi Mehmet CEYLAN, Tekirdağ  İl Milli Eğitim Müdürü Ersan ULUSAN, İl Halk Sağlığı Müdürü Hacı Bayram ZENGİN, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Hazan Kadir KARDAŞ, İlçe milli eğitim müdürleri ile ilimizde bulunan tüm resmi ve özel okul müdürleri katıldı.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Programda konuşan Tekirdağ Valisi Mehmet CEYLAN, “Geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımıza Milli Eğitim hizmetini sunduğumuz, geleceklerini hazırlamasında yön ve katkı verdiğimiz okullarımız çok önemli. Bu nedenle üzerimize düşen tüm sorumluluklarımızı eksiksiz olarak yerine getirmeliyiz. Bizlere emanet edilen çocuklarımızın eğitim – öğretim almasında, okulda geçirdikleri süre içerisinde can ve mal güvenliklerinin sağlanmasında ve çocuklarımızı geleceğe en iyi şekilde hazırlama noktasında tüm gereklilikleri yapmalıyız.” dedi.

Toplantıda konuşan Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan ULUSAN şu konulara vurgu yaptı:

OKUL SPORLARINA KATILIM

Tekirdağ ili genelinde okul sporlarına katılım oranının %6 seviyesinde olduğunu belirten Ersan ULUSAN: “Bakanlığımız ve Gençlik Spor Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği her bir öğrencimizin en az bir spor branşı ile ilgilenmesi gerekmektedir. Ayrıca öğrencilerin sportif faaliyetlere yönlendirilmesi onların hem bedenen hem de zihnen gelişmelerine katkı sağlayacaktır.”

YENİLENEN MÜFREDAT PROGRAMLARI

“Bakanlığımız 2017/2018 eğitim öğretim yılında 51 programda güncelleme yapmış ve ilimizde güncellenen programlara ilişkin tüm öğretmenlerimize eğitimler verilmiştir. Güncellenen programlarla, günceli yakalayan, milli ve manevi değerlerine bağlı, araştıran, soran, sorgulayan, öğrenmeyi öğrenen bireylerin yetişmesi sağlanacaktır.”

OKUL, KANTİN VE SERVİS ARAÇLARININ DENETİMİ

“Okullarımızda bulunan kantinlerimizin denetimleri İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin koordinesinde Tarım İl Müdürlüğü ve İl Halk Sağlığı müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Denetimlerde kantinlerimizin hijyen koşulları, kantinlerde satılması bakanlığımız tarafından yasaklanan ürünlerin satılıp satılmadığı ve fiyat listesinin olup olmadığı gibi konulara dikkat edilmektedir. Okul servis araçlarının denetimi ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin koordinesinde okul müdürlüklerimiz ve kolluk kuvvetlerimiz yapılmaktadır. Bu denetimlerde servis araçlarında bulunması gereken hususlara dikkat edilmektedir. Ayrıca servislerin zamanında gelip gitmeleri, servislere öğrenci dışında yolcu alınıp alınmadığı araştırılmaktadır.”

OKULLARIN GÜVENLİĞİ

 

“Okullarımızda eğitim gören öğrencilerimizin güvenliğini sağlamak için okul etrafında görülen şüpheli şahıslar hakkında güvenlik görevlilerimiz ile koordineli çalışma yürütülmelidir. Karşılaşılan bu gibi durumlarda okul idarecilerimiz okul polislerinden yardım alarak şahsın okul etrafından uzaklaştırılmasını sağlamalıdır.”

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÖNEMİ

“Beyin gelişiminin büyük bir bölümü 0-4 yaş arasında tamamladığı bu yüzden bu dönem çocuğunun yeterli beslenmesi, etkileşimde bulunabildiği ve onun gelişimini destekleyen bir ortamda bulunması gerekir. Bu ortamda okul öncesi eğitim kurumlarıdır. Tüm Çocukların okul öncesi eğitimden geçerek temel eğitime gelmesini sağlamalıyız. Bunun için gayret göstermeliyiz.”

DESTEKLEME ve YETİŞTİRME KURSLARI

“2017/2018 Eğitim Öğretim yılında açılması planlanan destekleme ve yetiştirme kurslarında öğrenci başvurularının alınması 18-24 Eylül 2017 tarihleri arası yapılacak ve kurslarımız 2 Ekim 2017 tarihinde başlayacaktır. Destekleme ve yetiştirme kurslarına önem verilmeli, ciddiyet ve titizlikle sürdürmeliyiz.”

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME MERKEZİ VE MERKEZİ ORTAK SINAVLAR

“İlimizde bu yıl ölçme değerlendirme merkezimiz açılmış olup burada tam zamanlı olarak görevlendirilen 6 öğretmenimiz çalışmaktadır. Bu öğretmenlerimiz bakanlığımızın açtığı seminerlere katılmış ve eğitim almışlardır. Bu yıl özellikle 5. Sınıflar düzeyinde ortak sınavlar yaparak ilimizdeki eğitim düzeyinin arttırılması planlanmaktadır. Ayrıca il genelinde deneme ve değerlendirmeye esas sınavlarla ilimizin akademik başarısı arttırılmaya çalışılacaktır.”

OKULLARIN BAKIM VE ONARIMLARI

“Bakanlığımızdan ilimiz emrine gelen ödeneklerle ilgili onarım ihalelerine çıkılmıştır. Büyük bir bölümü okullar açılıncaya kadar tamamlanacaktır. Devam eden onarımların eğitim-öğretimi aksatmaması için özen gösterilmelidir.”

ÖĞRENCİ DEVAMSIZLIĞI

“İlimiz genelindeki liselerde öğrenim gören öğrencilerin okula uyumsuzluk ve devamsızlık sorunlarının çözümüne yönelik olarak Bakanlığımız tarafından hazırlanan Orta öğretime uyum programı 2016/2017 eğitim öğretim yılının ilk haftasında hazırlık sınıfına ve 9. Sınıfa başlayacak öğrenciler için uygulanacaktır. Öğrencilerimiz okula devamlarının sağlanacağı tedbirler alınmalıdır.”

AKADEMİK BAŞARININ ARTTIRILMASI

“Okullarımızda akademik başarını arttırılması için çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle öğrencilerin okula devamının arttırılması için veliler ile işbirliği yapılmakta öğrencilerimizin verimli ders çalışmalarını sağlamak için okul rehberlik servislerimiz bilgilendirme yapmakta ve öğrencilerimizin okullarımızda ücretsiz olarak açılan destekleme ve yetiştirme kurslarına katılmaları teşvik edilmelidir.”

 

YEREL, ULUSAL VE ULUSLARARASI PROJELER

“2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında 6 yerel proje, 1 ulusal proje, 1 uluslararası proje yürütülmüş ve il genelinde 2 tane eğitim araştırması yapılmıştır.

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında da 7 yerel proje, 2 ulusal proje, 2 uluslararası proje yürütülecek olup, kurumsal kapasitenin geliştirmesi amacıyla öğretmenlere yönelik 3 adet eğitim, öğrencilere yönelik ise 1 adet eğitim planlanmaktadır.”

BEYAZ BAYRAK VE BESLENME DOSTU OKUL

“İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve  İl Halk Sağlığı Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü proje  kapsamında ilimiz genelinde 129 okulumuz mavi bayrak almaya hak kazanmıştır. Beslenme dostu okul projesi kapsamında da ilimiz genelinde 55 okulumuz belge almaya hak kazanmıştır. Tüm okullarımızın beyaz bayrağa başvurmasını, beyaz bayrak sertifikası olan okullarımızın ise beslenme dostu okul başvurusu yapmalarını sağlamalıyız.”

ÖZEL EĞİTİM UYGULAMALARI

“Özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler sadece özel eğitim okullarında olmayıp birçok okulumuzda bulunmaktadır. Bunlardan devam etmeyenlerin eğitime kazandırılması, aileleriyle diyalog içinde olunması ve onların ayrıca bilgilendirilmesine önem verilmesi gerekmektedir.”

KURUM KÜLTÜRÜNÜN OLUŞTURULMASI

İl Milli eğitim Müdür Ersan ULUSAN eğitim kurumlarında kurum kültürü oluşturmanın önemine dikkat çekerek her kurumun web sitesi olması ve bunların düzenli olarak güncellenmesi gerektiğini söyledi.

 

Toplantının devamında Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan Şube Müdürleri görev ve sorumluluk alanları hakkında bilgilendirme yaptılar ve ardından katılımcıların sorularını yanıtladılar. Toplantı “Beyaz Bayrak” belgesi almaya hak kazanan okullara belgelerinin takdim edilmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

 

13-09-201713-09-201713-09-201713-09-201713-09-201713-09-2017

 

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 15 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 261 20 11 / 261 20 77 / 261 08 36 / 261 53 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.