TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Okul Güvenliği Toplantısı Yapıldı

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Okul Güvenliği Toplantısı Yapıldı

"Okul Güvenliği" Toplantısı Vali Mehmet Ceylan Başkanlığında Yapıldı.Toplantı sabah oturumunda okul müdürlerinin, öğlenden sonra oturumunda ise okul aile birliği başkanlarının katılımları ile gerçekleşti. 

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Tekirdağ genelinde öğrenci, öğretmen ve velilerin daha güvenli ve huzurlu bir eğitim-öğretim geçirmelerini sağlamak amacıyla okullar ile yakın çevrelerinde alınacak tedbirler görüşüldü. 

Toplantıda il dahilinde yoğun şekilde sürdürülen uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadelede okul çevrelerinde alınan önlemlerin kararlılıkla uygulanmaya devam edilmesi, öğrencilerin kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılarak ruh ve beden sağlıklarının korunması için yapılması gerekenler ele alındı. 

Programda konuşan Vali Mehmet CEYLAN; “2018-2019 yılı eğitim-öğretim yılında okul güvenliği ve öğrencilerimizin okullarda almış olduğu hizmetlerin gözden geçirilmesi ayrıca okul servislerinin durumları ve diğer konularla ilgili  Kaymakamlarımız, kurumlarımızın temsilcileri ve okul müdürlerimizin katılımları ile bu toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz.

İlimizde 180.000’e yakın öğrencimiz eğitim öğretime başlayacak. Milli Eğitim, Emniyet ve jandarmanın ortak çalışmalarıyla Uyuşturucu Asayiş ve diğer olaylarla ilgili  okullarda risk analizi yapılarak, okullarımızın birinci ikinci üçüncü ve dördüncü derece risk değerlendirmesi ayrımları yapılmıştır. Risk derecesi bir ve iki olan okullarımızda Bakanlığımızın İş-Kur aracılığı ile gönderdiği Özel Güvenlik görevlileri bu okullarımızda görevlendirilecektir. Bunun yanında Emniyet, Birinci ve ikinci derece risk bölgesindeki okullarda birer polis memuru görevlendirecektir. Diğer risk derecesine bağlı olan okullarda ise geçen yıllarda olduğu gibi okullarımızın risk derecelerine göre okul müdürlerimizle haftalık, on beş günlük, aylık olarak bir araya gelecek güvenlik görevlileri bulundurulacaktır. Amacımız İlimizdeki eğitim düzeyini en üst düzeye çıkarmak, sıkıntı ve sorunları çözmektir. Okul müdürlerimiz gerek okul çevresinde gerek okul içinde gerekse servisler konusunda gereken hassasiyeti göstermelidirler. Ayrıca okulun temizliği ve kantinlerin denetimi sık sık yapılmalıdır. Öğrencilerimizin okul giriş çıkışları kontrol edilmeli herhangi bir aksaklıkta derhal veliler bilgilendirilmelidir.” dedi. 

Vali CEYLAN’ın konuşmasının ardından İl Emniyet Müdürü Mustafa AYDIN, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Şahin KARAKAŞ ve İl Milli Eğitim Müdürü Ersan ULUSAN  söz aldılar. 

İl Milli Eğitim Müdürü Ersan ULUSAN Yaptığı Konuşmasında; 

“ 180006 Öğrenci 10735 öğretmen, 7304 okul kurum ile 2018-2019 Eğitim öğretim yılına hazırız, özellikle okulların açılmadan önce güvenlik konusunda eksiklerini tamamlamalı ve güvenlik konusunda okul bahçelerinde ve binalarda bulunan onarımların bitirilmesi gerekmektedir. Okullarda Okul aile birlikleri bünyesinde çalıştırılan personellerin gerekli güvenlik soruşturmaları yapılmalıdır. Gerek taşımalı gerekse özel servis araçlarının denetimlerinin okul müdürlükleri aracılığı ile yapılarak sorunların ivedilikle çözülmeli ve bu konuda üst kurumlar bilgilendirilmelidir. Daha güvenli okul ortamları oluşturmak için sivil toplum kuruluşlar ve  kamu kurumları ile protokoller imzaladık. Tüm paydaşlarımız ile iletişim halindeyiz. Bu konuda hassas olduğumuzu bilmenizi isteriz.” Dedi. 

Daha sonra her iki oturumda da Yeşilay Koordinatör Formatörü Tekirdağ Rehberlik ve Araştırma Merkezi Uzman Psikolojik Danışmanı Bingül UZEL tarafından “Teknoloji Bağımlılığı” konulu sunum yapıldı. 

Namık Kemal Üniversitesi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Mehmet CEYLAN’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Suat YILDIZ, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Mustafa AYDIN, İl Jandarma Komutanı J. Alb, Şahin KARAKAŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan ULUSAN, ilçe Emniyet, Jandarma, Milli Eğitim ve okul müdürleri ile Belediye yetkilileri katıldı.

14-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-2018

 

 

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 15 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 261 20 77

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.