TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ve ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 100. YILDÖNÜMÜ KUTLAMA PROGRAMI YAPILDI.

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ve ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 100. YILDÖNÜMÜ KUTLAMA PROGRAMI  YAPILDI.

18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 100´üncü yıl dönümü ve kahraman şehitlerimiz Tekirdağ’da törenlerle anıldı.

            İlk tören Muratlı Caddesi’nde bulunan Şehitler Abidesi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halil Erkek ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından Abideye çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Vali Salihoğlu Şehitlik Şeref Defterini imzaladı.

            Şehitlik ziyaretlerinden sonra 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yıldönümü kutlama programı, Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

            Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşının okunmasından sonra Kore Başkonsolosluğu tarafından gönderilen Şeref Madalyaları ilimizde yaşayan kore gazisi Ahmet VULKAN ve gazi yakınlarına Sayın Valimiz Enver SALİHOĞLU ve Garnizon Komutanımız Halil ERKEK tarafından verildi.

                Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı,  Vali Enver SALİHOĞLU yaptı. Vali Salihoğlu: “100 yıl sonra on binlerce kişinin toplandığı bu alanlar inşallah bundan böyle sürekli ve sürdürülebilir barış çiçeklerinin açmasına katkı sağlayan mekânlar olacaktır.
Bugün aramızda birçok insanın bir yakını dedesi veya amcası Çanakkale’de veya bir başka savaşta mücadele etmiştir, şehit olmuştur. Bu nedenle hepimiz şehit torunlarıyız. 
Sarıkamış’ta, Dumlupınar’da, Çanakkale’de, hepimiz büyüklerimizi dedelerimizi kaybetmişiz. Ülkemizin geleceği için dedelerimiz şehit oldular, destan yazdılar. Bu destanlar günümüz gençlerine emsal teşkil etmelidir. Gerçi günümüzde savaşın yöntemi, koşulları ve araçları çok değişmiştir. Artık bilimle, teknikle ve kültürle mücadele edilmesi gerekmektedir. Bu mücadeleyi sürdürmek için eğitimli, donanımlı, sağlıklı, milletine bağlı, ahlak değerleri yüksek bir gençlik yetiştirmemiz gerekmektedir.  Bu da aileden başlayıp, toplum içinde örgün ve yaygın eğitim kurumlarında sağlanabilecek bir durumdur. Kısacası topyekûn bir çalışmayı zorunlu kılar.Aksi halde, yarışın dışında kalırız ki bu da milletimiz için -Allah korusun!- hüsran demektir. Bu, hiç düşünmeyeceğimiz bir ihtimal olmalıdır. Benim de dedem Sarıkamış’ta Çanakkale’nin hemen öncesinde doğuda destan yazan dedelerimizin yaptığı savaşta şehit düşmüştür. Bu anlamlı günde onu da rahmetle anmak istiyorum.
Çanakkale savaşına katılan bütün askerlerimizi şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle minnetle ve şükranla anıyorum. Allah bize tekrar savaşlar göstermesin. Ama gerektiğinde de bu ülkeyi savunacak birçok gencimiz, yaşlımız, kadınımız, erkeğimiz bulunur. Buna itimadımız tamdır.” dedi.
            Vali Enver Salihoğlu’nun konuşmasının ardından, Süleymanpaşa İlçesi Tekirdağ Belediyesi Sosyal Bilimler Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan ‘Çanakkale Geçilmez’ adlı dramanın sahnelenmesi ve düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdim edilmesi ile program sona erdi.

 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yıldönümü Kutlama Programı18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yıldönümü Kutlama Programı18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yıldönümü Kutlama Programı18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yıldönümü Kutlama Programı18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yıldönümü Kutlama Programı18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yıldönümü Kutlama Programı18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yıldönümü Kutlama Programı18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yıldönümü Kutlama Programı

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No 15 59100 Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ - 0 282 261 21 20 / 261 20 77

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.